Koszmar

15 września, 2020

Myszkin miał koszmarny sen.
Zasadniczo Myszkinowi rzadko się coś śniło. To znaczy, może i mu się coś od czasu do czasu śniło, ale niestety, po obudzeniu się Myszkin swoich snów nie pamiętał. Z literatury fachowej dotyczącej przedmiotu wynika, że często tak bywa, ale można z tym żyć.

Tym razem jednak było inaczej. Myszkinowi śniło się, że władze zabroniły mu wychodzić z domu, spotykać z przyjaciółmi, nawet do pracy nie mógł wychodzić. Do ulubionej kawiarni też nie. A gdy już mógł, to nie wolno mu było podać nikomu ręki, ani serdecznie uścisnąć. Nie mógł i już. W dodatku wszystkie osoby, które napotykał w sklepie lub tramwaju były zamaskowane i w żaden sposób nie można było stwierdzić jaki mają wyraz twarzy i czy w ogóle jakiś mają.

Myszkin obudził się zlany potem i resztę czasu, pozostałego do chwili gdy wypadało wstać, spędził na dociekaniu co też jego sen może oznaczać lub zwiastować. Ponieważ samodzielnie nie doszedł do zadowalających wniosków, a i telefon do kanonika Vaubain nie przyniósł rezultatów, uczynił to, co człowiek oświecony czyni w takiej sytuacji czyli udał się do księgarni. Po zapoznaniu się z ofertą nabył obszerne i wyczerpujące dzieło pt. Sennik Egipski. Przy okazji dowiedział się również o istnieniu Sennika Babilońskiego i nawet przez chwilę wahał się czy nie nabyć obu, ale egipski był grubszy.

Resztę dnia Myszkin spędził na studiowaniu sennika. Niestety nie udało mu się znaleźć w nim satysfakcjonującej odpowiedzi na dręczące go pytania. Sennik powędrował na półkę, a Myszkin do łóżka. Krótko bił się z myślami, ale w końcu zasnął. Sniło mu się, że wypadają mu zęby.
.

Komentarzy 17 do “Koszmar”

 1. kwik said

  Stracił zęby bijąc się z myślami.

 2. telemach said

  @kwik
  dokładnie tak.
  Konkluzja o wysokim stopniu prawdopodobieństwa.

 3. salmiaki said

  Zęby…wypadające…bardzo niedobrze…

 4. andsol said

  Nie mam doświadczenia w przewijaniu snów, ale gdyby pan Myszkin prześnił ostatni sen w odwrotnym kierunku, może by zęby wpadły z powrotem na swoje właściwe miejsca?

 5. telemach said

  @andsol
  Nic nie trzeba przewijać. Sny prekognitywne wymyślił jeszcze Carl Gustav Jung, ale to się chyba już nie liczy biorąc pod uwagę, że miał coś ze swoją późniejszą żoną gdy ta miała 14 lat, co czyni go co najmniej Polańskim psychoanalizy. Zresztą późniejsze losy małżeństwa są również ciekawe i doprowadziły by nas co najmniej do #metoo. Więc Jung raczej nie, ale zawsze pozostaje jeszcze szacowny Stanley Kripper. Prawdziwy profesor, przepraszam za słowo, psychologii.

 6. Manon Devrieux donosiła w swych wiekopomnych pamiętnikach, że była wielką zwolenniczką tłumaczenia snów podle Wielkiego Sennika Egipskiego do czasu gdy przyśniło jej się, że wypadają jej zęby, Po obudzeniu stwierdziła, że dwa zęby faktycznie się chyboczą, a pod koniec dnia wypadły.
  Sny, podobnie jak wypowiedzi kochanków i polityków mają to do siebie, że czasem należy je pojmować dosłownie.

 7. telemach said

  Nie zdziwiłbym się gdyby nigdy żadnych wiekopomnych pamiętników Manon Devrieux nie było.
  Istnieje tylko to co jest w guglu. Czego w guglu nie ma, nie istnieje.

 8. Andrzej Bienkowski said

  @telemach:
  Nawet jeśli dotąd nie było to teraz już jest.

  :)

 9. telemach said

  @Andrzej Bienkowski:

  Jest w języku niemieckim takie pojęcie „billige Rhetorik” .Nie umiem go w żaden sposób przetłumaczyć na żaden inny język (angielskie mere rhetoric to na pewno nie jest, cheap rhetoric to znana co prawda Anglikom kalka ale niezupełnie to samo. Najbliżej są chyba Francuzi ze swoim discours clinquant .
  Tak mi się na marginesie Pańskiego słusznego ze wszech miar i powabnego komentarza skojarzyło.

 10. ultra said

  Oto do czego prowadzi studiowanie senników i dociekanie do jedynie słusznej prawdy… Jak potem z tymi wieściami żyć, kiedy już nic nie będzie takie samo? Zamaskowany człowiek właściwie jest bez twarzy, więc nie wiadomo, czy śmieje się, czy wkurzony. Co tam wypadające zęby, gdy dylematy trawią trzewia…
  Serdeczności zasyłam

 11. telemach said

  @Ultra
  Dziękuję serdecznie za ten komentarz, bo jest on dziesiąty z kolei. Przynajmniej pod tą historyjką. Tym samym liczba komentarzy stała się dwucyfrowa i będzie to miało daleko idące konsekwencje. .

 12. telemach said

  Wygląda na to, że zgubiłem lub zapomniałem hasła potrzebnego do zalogowania się.

 13. telemach said

  Ale mi przysłali. Jakże miło.

 14. Michal Babilas said

  A coś z tego ewentualnie wyniknie?

 15. telemach said

  W zasadzie powinno. Są napisane trzy historie, ale (w takiej pewnej nieśmiałości) trochę się waham.

 16. Tesla said

  Dzięki za poparcie w sprawie rozróżnienia między realną i wirtualną wartością wycen aktywów. Niestety nie będę mógł się odnieść do swojego komentarza na blogu futrzaka bo dostałem bana. Jestem zdziwiony reakcją ludzi na pokazanie im, że się mylą.

 17. Ultra said

  Czekam na dobre wieści…
  Zasyłam serdeczności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: