Ewangelia wg św. Agnostyka

Marzec 1, 2017

Czy Aniołowie mają duszę?

A jeśli tak, to po co?

Tomasz z Akwinu twierdził, że wyłanianie poszczególnych części anioła jest niedopuszczalne. Jeśli założymy, że anioł ma duszę, to pytanie o jej siedlisko nie da na siebie zbyt długo czekać. Jeśli założymy, że jej nie ma, to doktryna może również mieć spory problem. Jego istotę można streścić następująco: brak duszy uniemożliwia jej (odwieczne lub czasowe) potępienie i oznacza, że anioł może  sobie bezkarnie grzeszyć. Co musi być przyjemne. Brak duszy uniemożliwia jednak również jej zbawienie. Co, z punktu widzenia anioła, nie jest raczej wesołą perspektywą

Takie i tym podobne pytania dręczyły Kropotkina gdy jeszcze był dzieckiem. Potem, gdy trochę dorósł, do pytań natury teologicznej dołączyły pytania natury fizjologicznej, a potem nawet anatomicznej.  Rafaelici przedstawiali anioły jako istoty bezpłciowe. U malarzy flamandzkich anioły występowały  obleczone w szaty; ponieważ newralgiczne rejony anioła były, dajmy na to u takiego Breugla (starszego) zawsze zasłonięte, to ku utrapieniu Kropotkina, wówczas jeszcze wyrostka, nic godnego uwagi nie można było niestety  zobaczyć.

Przełom nastąpił dopiero dzięki uprzejmości Petera Rubensa i jego Upadkowi zbuntowanych aniołów, dziełu imponującemu zarówno swoimi rozmiarami jak i niebywałym bogactwem szczegółów. Nie tylko okazało się, że anioły wyposażone są w genitalia, czasem nawet pokaźnych rozmiarów, ale również, że niektóre z aniołów były, nie wstydźmy się nazywania rzeczy po imieniu, obficie cycate Jak nie przymierzając dozorczyni Sawincewa z domu po drugiej stronie ulicy.

Upadek zbuntowanych aniołów jest do obejrzenia w Monachium, w Starej Pinakotece. Dzieło, oblane przez Waltera Menzla w 1959 roku kwasem solnym,  udało się odrestaurować. Menzl, czując się myślicielem niedowartościowanym,postanowił w ten sposób zwrócić uwagę ludzkości na stworzony przez siebie system filozoficzny. Chyba mu się  jednak nie udało.

Obraz do obejrzenia również tutaj

Advertisements

Odpowiedzi: 9 to “Ewangelia wg św. Agnostyka”

 1. January said

  Nie wiedziałem! Jakie ciekawe. (ale sprawdziłem, stąd korekta obywatelska: Menzl, nie Manzl)

 2. telemach said

  Faktycznie Menzl. Już biegnę poprawiać.

 3. Andrzej Bienkowski said

  Proszę Pana, ten post jest nierozsądny i rozczarowywujący. To jest eskapizm. Nie czas teraz na eskapizm. Czy Pan poważnie sądzi, że ludzie będą dyskutować z wypiekami na twarzy na temat angelologii podczas gdy tak smutne i dramatyczne rzeczy dzieją się wokół?

 4. telemach said

  Panie Andrzeju, też tak to widzę. Dokładnie tak samo. Tak że proszę się nie kłopotać.
  A jeśli chodzi o Angelologię to istnieją pewne wątpliwości czy pisownia tego słowa jest poprawna.
  Bo np tutaj jest zarówno o terminologii jak i naturze aniołów. I autorzy skłaniają się jednak ku temu że to jednak jest angeologia. Tak, że nie wiem sam.

 5. kwik said

  Wątpliwości można bez trudu wygenerować w nawet najbardziej oczywistej czy dawno rozstrzygniętej sprawie. Ważne ile są warte. To że komuś z jakiegoś niszowego amerykańskiego kościółka zjadło literkę i nawet nie zauważył jest raczej argumentem za tym że trzeba uważać przy pisaniu.

  „Aniołowie są istotami stworzonymi. Oznacza to, że nie wyłoniły się z pewnych form życia. Potwierdzeniem stworzenia może być fakt, że aniołowie nie są zdolni do prokreacji.”

  Zdechły koń też nie jest zdolny do prokreacji. Oznacza to, że logika kreacjonistów kuleje.

 6. @kwik
  to, że logika kreacjonistów kuleje to raczej nic nowego, nespa?
  To, że do władzy dochodzą antyszczepiomkowcy z zamiłowaniem do chemtrailsów, tłuczenia kobiet, dzieci oraz innych tradycyjnych wartości i zabierają się do urządzania nam życia – to raczej nowe.
  Możnaby naiwnie sądzić, że ludzie wolni wybiorą sobie jako reprezentację ludzi światłych, jak również tych, którzy zakres indywidualnej wolności będą poszerzać. A tu taki pasztet.

 7. telemach said

  kwik
  Niszowy kościółek rozczulił mnie. Zwróć uwagę, że to co najważniesze znajduje się na każdej stronie – dobrze widoczne:

  Nabożeństwa:
  Niedziela, godz. 11:00
  Środa, godz. 19:00

  Numer konta Kościoła.
  Bank Credit Agricole Polska:
  Kościół MISJA ŁASKI
  PL 70 1940 1076 3009 2644 0001 0000
  SWIFT: AGRIPLPR

 8. kwik said

  @ mona – pasztet jest chyba wskutek globalizacji, niektóre bogate kraje były już tak hop do przodu że mocno bujały w obłokach. Teraz to się nieco uśrednia, więc z punktu widzenia krajów obsuwających się cywilizacyjnie tragedia. Ale ważne są trwałe trendy, a tu jeszcze nie ma powodów do paniki.

  Chętnie i łatwo zapominamy o tym jak kiedyś było źle, posługujemy się krótką miarką. Np. prawie wszędzie jest dziś dużo lepiej niż było przed 1989 roku. Ale co z tego, starzy nie chcą nudzić młodzieży, a młodzież nie pamięta bo nie może. Więc lepiej wspólnie ponarzekać na tu i teraz. Naprawdę kiedyś było dużo gorzej.

  Tu znowu zacytuję ze strony wykopanego przez Telemacha Kościoła Ewangelicznego Misja Łaski: „W połowie lat osiemdziesiątych do Polski ogarniętej kryzysem i niepokojami społecznymi przybyła grupa misjonarzy z kościołów Greater Grace World Outreach z USA i Finlandii. Oficjalnie przebywali w naszym kraju jako studenci uczący się języka polskiego, nieoficjalnie głosili ewangelię. Nieustannie poddawani kontroli przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, pośród sklepów pełnych octu i musztardy, i niczego więcej, w zatłoczonych pociągach, w których zdobycie miejsca siedzącego w toalecie było uważane za sukces, założyli kościół, który został oficjalnie zarejestrowany w 1990 r.”

 9. Drakaina said

  Będę miała powód, żeby przy najbliższej wizycie w Monachium (operowy grudzień, miejmy nadzieję) udać się do Alte Pinakothek, którą ostatnio odwiedziłam dla Altdorfera, bo poza tym odwiedzam raczej wszystkie pozostałe muzea w najbliższej okolicy ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: