Nieśmiałe ćwiczenia z logiki nieformalnej i do czego one prowadzą.

Luty 11, 2013

非樂上
是故子墨子曰:「今天下士君子,請將欲求興天下之利,除天下之害,當在樂之為物,將不可不禁而止也。」

Mohizm, piękny w swych założeniach jak pierwotny komunizm, powinien jednak być stanowczo zakazany.

Reklamy

Komentarzy 15 to “Nieśmiałe ćwiczenia z logiki nieformalnej i do czego one prowadzą.”

 1. nameste said

  I nie on jeden.

 2. andsolbr said

  Czyż może być zła idea zapisana tak kształtnymi znaczkami?

 3. nameste said

  @andsol: tak. Przychodzi mi na myśl, że litery pism alfabetycznych są (zasadniczo) kompletnie bezradne, można by powiedzieć, że tylko stoją obok sensu. Gdy tymczasem pisanie ideogramami to operacja militarna, wymagająca zaplecza politycznego. Trzeba poddać te indywidua, które mają własne semantyczne interesy (i są, w ramach swojego chtonicznego pochodzenia, skonfliktowane z sąsiadami czy też oplecione siecią niejasnych pokrewieństw), poddać musztrze, i to w związku z własnym (pisarskim na przykład) interesem. Ustawić te hufce i niech idą zwyciężać (lub zginą). Wiemy jednak z doświadczenia, że operacje militarne bardzo często służą złym ideom, a nawet: przeważnie. Więc tak.

 4. telemach said

  @andsol

  Czyż może być zła idea zapisana tak kształtnymi znaczkami?

  Oceń sam. Widzę, że nie odnalazłeś wystarczającej ilości czasu żeby dobrnąć do źródła, które dla mnie osobiście jest (gdy się pomyśli konsekwentnie dalej) raczej przerażające.
  Znaczki są z „Spring and Autumn – Warring States (772 BC – 221 BC)” Księga 8. Dział „Condemnation of music”

  Tłumaczenie na angielski niejakiego W. P. Mei brzmi mniej więcej tak: „Therefore Mozi said: If the gentlemen really desire to procure benefits for the world and destroy its calamities they cannot but prohibit such a thing as music”

  Reszta, równie zadziwiająca tutaj
  Konfucjanizm „miał rację” przyklepując grób Moziego łopatą przez dwa tysiące lat. Lepiej, żeby nie wylazło.

 5. cmss said

  Zakaz Parkinsonem odwinie.

 6. mona said

  Faktycznie, on był pierwszym udokumentowanym, który wygrzebał „dobro ludu” jako argument w kształcie pałki, którą należy bić po głowie wszystkich krzewiących idee sprzeczne z filozofią ogólnej, wszechogarniającej miłości i sprawiedliwości. W przeciweństwie do Robespierre i Pol Pota nie miał szans na praktyczne wcielenie swych pomysłów w życie. Tezy pozostały na papierze, ale ciarki chodzą pomimoto.

  A tak w ogóle to czemu zawdzięczamy ten post? Koniec postu, na początek postu?

 7. andsolbr said

  To bardzo delikatne upomnienie, telemachu, ale przeceniałbyś mnie myśląc, że potrafię sam z siebie odtworzyć bieg Twoich myśli i skojarzeń. Po kilkunastu komentarzach i replikach zapewne dojdę do siebie, choć to dalece nie to samo co dojście do Ciebie :) Ale najważniejsza jest satysfacja ze spotkania Ciebie u Ciebie, na co czekałem od dawna i ufnie.

 8. Xiężna said

  Szlachetny Telemachu,
  odnalazłam w sobie cnotę cierpliwości.
  Warto było.
  Dzięki.

 9. miziol said

  Dobrze, ze wrzuciles to angielskie tlumaczenie, bo wentylator mojego komputera oszalal, kiedy wrzucilem chinski oryginal do Googla. :-)

 10. telemach said

  @miziol: bo o jest chiński trochę archaiczny; z 2400 lat ma.. Wrzucanie Mikołaja reja do gugla już nie ma sensu, a co dopiero tekstów czterokrotnie starszych.
  Jest to dla mnie krzepiące, bo okazuje się, że poza odchodami stałymi są jeszcze inne rzeczy, których nie należy wrzucać do gugla.

 11. lisek said

  Telemachu, milo czytac Cie znow :) Nie slyszalam dotychczas o mohizmie, i szukajac w sieci podstawowych o nim informacji natknelam sie na opis metody uzytej przez chinskie wladze by zapobiec jego (a takze innych doktryn tej epoki) rozprzestrzenianiu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Burning_of_books_and_burying_of_scholars

 12. Torlin said

  Przeczytałem, zobaczyłem w Internecie, nie mam zdania.

 13. dru' said

  Telemachu, biorąc pod uwagę, że dobrnęliśmy do miejsca w którym ona dla niego tańczy, a on dla nas śpiewa, stoję nad grobem i nie powiem, żeby mnie nie kusiło.
  Ścieżka Moziego, jak pokazuje praktyka, prowadzi zwykle w złym kierunku, ale alternatywa też nie jest usłana różami.

  W ogóle ta starożytna myśl chińska nie jest, aż tak tajemnicza i niezrozumiała, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

 14. cmss said

  Brazil vs. Zardoz, no chyba że Delikatessen

 15. telemach said

  @Lisek
  @Dru

  To. co zaproponował Mozi jest pierwszą udokumentowaną (i w miarę spójną) koncepcją uszczęśliwienia bliźnich beznamiętnym utylitaryzmem „en masse”.

  W zasadzie ładne. Bo dla dobra itd. Po dokładniejszym przyjrzeniu się: przerażające. Tłumaczy pochodzenie najbardziej przygnębiających korzeni od których odbił maoizm rozumiany jako wojna kultur z użyciem młota i broni palnej krótkiej. Również ciekawa kładka łącząca dwa do tej pory, przynajmniej dla mnie, nieprzystawalne brzegi tej samej rzeczki: filozoficzny fakultet paryskiej Sorbony i kambodżańskie bagna gdzie za posiadanie matury karanym się było przy pomocy ukerzenia motyką w głowę. Co (dla dobra i pożytku ludu) było zdecydowanie tańsze niż używanie broni palnej.

  @Torlin:
  co zobaczyłeś „w internecie”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: