Dlaczego Niemiec nie chciał Wandy?

Wrzesień 18, 2011

Trudno obecnie powiedzieć. Może była szpetna? Może najzwyczajniej durna? A może zarówno jedno jak i drugie? Na pewno była niezdarna. No bo, jak powszechnie wiadomo, potknęła się, spadła do Wisły i ponieważ nie umiała pływać, nie skończyło się to dla niej dobrze.

Żarty na bok. Głównym powodem dla którego Niemiec nie mógł chcieć Wandy, był jej brak. Tak, brak. Historycy są obecnie zgodni co do tego, że jej nigdy nie było. I już. Podobnie jak jej tatusia. Wszystko jedno czy zwał się Krak, czy też (jak podaje Kopaliński) Kruk. Nie było. Niemca zresztą też nie. Tak że w zasadzie, powinno nam być obojętne kto z nieistniejących kogo z nieistniejących chciał lub nie chciał. Najwidoczniej jednak nie jest i polska dziatwa szkolna od wieków karmiona jest. Leży Wanda w Polskiej ziemi bo nie chciała Niemca. Kto nigdy w dzieciństwie nie słyszał o Wandzie, która nie chciała, ręka do góry. Nie widzę. To może jednak lepiej wyjaśnić? Spróbujmy.

Twórcą Kraka jest Kadłubek Wincenty, o którym wiadomo, że łgał jak z nut. Kadłubek miał wyobraźnię i najwidoczniej głęboko zakorzenione przeświadczenie, że rodakom trzeba wymyślić przeszłość, bo odpowiedniej jakoś nie mają. Łgał nieudolnie i mało wiarygodnie. Nieszczęsnemu Krakowi kazał na zmianę kłopotać się ze względu na smoka, lub też pokonywać Aleksandra Macedońskiego i Rzymian. Wandę też wymyślił, twierdząc w dodatku, że jej poddani to Wandalowie. Czyli my. Ale jej nie uśmiercił, wręcz przeciwnie, to nieznany z imienia książę lemański zrobił sobie sepuku po tym, jak jego armia, porażona pięknością nieistniejącej Wandy, poddała się bez walki. Wymyślona przez Kadłubka Wanda była (nad Niemcem) górą. Ale zmarła jako dziewica ze starości. Co powinno piewców jej piękności zastanowić.

W stworzonej przez niezidentyfikowanego (do końca i z całą pewnością) autora Kronice Wielkopolskiej nieznany książę lemański nabiera po raz pierwszy cech niemieckich. Ale i tym razem Wanda się nie topi. Utopi ją dopiero Długosz Jan. Aby nadać swym wymysłom pozory autentyczności, Długosz podaje nazwisko niemieckiego niegodziwca. W ten sposób do polskiego dziejopisarstwa wkracza niejaki Rüdiger von Bechelaren. I zagnieżdża się w nim na dobre. Skąd się wziął? Odpowiedź jest prosta: z popularnej w średniowieczu Sagi o Nibelungach. Jak się znalazł nad Wisłą? Tego nie wie nikt. Był jakiś obco brzmiący Helmut Długoszowi potrzebny, więc się znalazł. A że równie prawdopodobny jak smok wawelski? A kto tam się zorientuje.

Kronika mistrza Wincentego Kadłubka traktowana była do XVIII wieku jako poważne źródło historyczne. Nauczano z niej studentów traktując ją jako podręcznik uniwersytecki. Do czasów Naruszewicza. Adama. Nie, to nie żart. Encyklopedyści zostali już pochowani z honorami, Voltaire dogorywał, w Królewcu Kant głosił bezkarnie agnostycyzm poznawczy. A u nas objaśniano dalej świat w oparciu o niewydarzone bzdury wymyślone przed stuleciami przez nieudolnie, ale nader patriotycznie łgającego biskupa.

Mitologia potrzebna jest (podobnież) narodom do podtrzymywania swej kruchej tożsamości. Niektóre narody miały – w przeciwieństwie do nas – pod tym względem chyba jednak większe szczęście. Skutki, w postaci spustoszeń w świadomości widoczne są do dziś. Tak bywa, gdy wymyślanie tożsamości narodowej powierza się biskupom.

Reklamy

komentarzy 60 to “Dlaczego Niemiec nie chciał Wandy?”

 1. beatrix said

  Mamy wiek XXI. Biskupi nadal trzymają się mocno. Również w zakresie podtrzymywania tożsamości, widocznie jest to jakiś rodzaj solidarności zawodowej.

  Ach, jakby to było pięknie, obudzić się rano a tu żadnych biskupów. W telewizorze zaś ogłaszają na czerwonym pasku u dołu ekranu, że nie trzeba rzucać się do Wisły (a w braku Wisły do żadnego innego zbiornika wodnego) na widok Niemca, jak również ruszać na Niemca w czołgu z szablą, w programie radiowym zaś toczy się dyskusja o absurdalności moralnych zwycięstw. Pod sejmem obudzona z głęboookiego snu masa krytyczna domaga się dostępu do danych publicznych, a obywatele ruszają na niedzielny spacer w gronie rodziny i przyjaciół, przy okazji sprzątając las.

  Dobranoc Państwu.

 2. andsol said

  Kronika Kadłubka uważana bywa za początek dziejopistwa naszego, za skład najdawniejszy spraw narodowych. Inne, nie już się z niéj żywią, lecz ją przerabiając, to skracając, to rozciągając, do swojéj pory dopełniają. Sam nawet Długosz i Kromer, biorą z niego zasiłek; zgoła, całą dzielnicę naszych dziejopisarzów, aż do Długosza, Kadłubkową nazwać można. Trzy pierwsze księgi są rozwlekłą rozmową między Mateuszem herbu Cholewa, bisk. krak., a Janem, arcyb. gnieźnień., herbu Gryf; a jak głębokie badania Ossolińskiego i Lelewela przekonywać się zdawają, są istotnie dziełem Mateusza, które Kadłubek wcielił do swej kroniki. […] Cała bajeczna historya Kadłubka zdaje się być dziełem Mateusza. […] A lubo w pierwszéj księdze powikłał podania krakowskie z polskiemi i pomorskiemi, i te jeszcze sprawami Grecyi i Rzymu zmącił; daléj opisuje prawdziwe dzieje.

  Jan Popliński, „Nowe Wypisy Polskie” wstęp do Części Drugiej, Leszno 1838

 3. calmy said

  Pornokaszanka. Ale skądś się to smutne wszystko w głowach musiało wziąć, więc może jednak to wielowiekowe ogłupianie nie pozostało bez śladu?

 4. Bobik said

  Oczyma duszy ujrzałem, jak za kilka wieków ówczesny Telemach napisze „Ludzie rozszczepiali już atom, latali na księżyc, wynaleźli internet i lekarstwo na kaca, a u nas objaśniano dalej świat w oparciu o niewydarzone bzdury wymyślone przed beatyfikacją/po katastrofie/na wszelki wypadek/etc przez nieudolnie, ale nader patriotycznie łgającego … (tu wstawić).
  A w następnej scenie widzę, jak tekst przyszłego Telemacha przeczyta przyszły Bobik i zawyje ze smętkiem: „nihil novi sub sole. Niestety.”

 5. No to w Polakach rzeczywiście sporo z Rzymian – jak chciał, tak krytykowany przeze mnie, Koneczny!

  Rzymianie też bardzo poważnie traktowali na podstawie bajd i fantazji sporządzone bajdy Liwiusza. I nie tylko oni zresztą, bo także długo, długo potem.

  To jakiś problem z tą Wandą i Kadłubkiem, który nie daje właścicielowi tego bloga spać? Polecam walerianę!

  Pzdrwm

 6. calmy said

  @piotrhe1st: dużo można wybaczyć. Ale to „Pzdrwm” na końcu na pewno nie. Jest nieestetyczne.
  Z Wandą i Kadłubkiem, czego chyba nie zrozumiałeś, problemu nie ma. Problem jest tylko i wyłącznie z burakami, które nie dostrzegają swymi zalepionymi przez memy oczkamy, że na tandecie nie da się budować nic trwałego. Dotyczy też narodowej tożsamości.

 7. dru' said

  I tu się calmy nie zgodzę. Nasze budowanie na Kadłubku ma więcej lat niż niepodległość niektórych państw.

 8. calmy said

  @dru:
  masz rację, budulec straszy od idei państwa narodowego. Ale chyba chodzi nie tyle o Kadłubka, który kiedyś tam zmyślał, co o to, kto i do czego, jak również kiedy go używał. Z cytowanego przez andsola fragmentu można sobie odpowiednio pownioskować, nieprawdaż?

 9. fren said

  To prawda Dru’. Ale warto się też zastanowić, co zbudowaliśmy na tym Kadłubku. Chatę krytą słomą, w której wstawia się w okno gromnicę dla ochrony przed piorunami, ewentualnie wystawia się na wieży kościelnej szczątki świętego, żeby chronił przed powodzią, zaskorupiałe umysły widzące, jak w czasach plemiennych, w każdym inaczej myślącym wroga, mentalny skansen. Fajnie jest od czasu do czasu zwiedzić skansen, ale żyć w nim na co dzień, to męczące.

 10. Drogi Panie Dru,
  myślę, podobnie jak niektórzy przedkomentujący, ze jakość tego, co podążając za Renanem zwykliśmy zwać mitolgią założycielską (national myth, founding myth, Ursprungsmit) nie pozostaje bez skutków dla stanu emocjonalno-psychicznego poszczególnych jednostek będących elementami zbioru zwanego narodem. I chyba nie jest najbardziej istotne kiedy mit powstał, lecz kto i kiedy, jak również do czego go w procesie narodogenezy użył. Zgadzam się z ostatnim telemachowym akapitem. Obojętnie czy jest to Pieśń o Rolandzie, Rycerze Okrągłego Stołu, czy też nawet mroczna i pełna zdrad opowieść o Nibelungach – inni mieli chyba więcej szczęścia. Bo my mamy wybór pomiędzy opowieścią o osobniku zjedzonym przez gryzonie i babą skaczącą do Wisły z ksenofobicznych pobudek. Jak się zastanowić: rozpacz.

 11. babilas said

  Drogi Theo,
  Ja to bym Renana Girardem przedłużył. Trup musi być. I to najlepiej heroiczny. Myszowaty się więc nie nadaje. Za to Wanda albo Karolina Kózka – jak najbardziej.

  Namów pan czterech członków kółka, aby zabili piątego pod pozorem, że zamierza zdradzić. Pan ich tą krwią przelaną zwiąże natychmiast nierozerwalnym węzłem.

  Dostojewski, Biesy. (Stawrogin do Wierchowieńskiego)

 12. dru' said

  Drodzy calmy, fren oraz Pan, Panie Theo.
  Nie widać tego wprawdzie, ale moje zdanie jest raczej wyrażeniem rozczarowania lub nawet czarnej rozpaczy. Ja chciałbym, żeby calmy miała rację i żeby na tandecie nie udało się zbudować nic trwałego, patrząc na efekty.

  Bez wahania rzucił bym Wandę i smoka dla Artura i Robina z Locksley. Ze smokiem to jeszcze różnie bywało, bo go Pagaczewski dał radę oswoić. Wanda to już tylko kula u nogi, chyba, że wrócimy do oryginalnego zmyślenia gdzie Polka powala pięknością. Taki mit rodzi nadzieję. Tylko co wtedy, tak dumam na szybko, będziemy kojarzeni na świecie jako naród hydraulików i meduz?

 13. atim said

  Trochę mnie wstyd, że dzisiejsi komentatorzy, nie zważając na pisarskie założenia i cele dawnych „historiografów”-pisarzy, narzucają im swoje dzisiejsze wymagania i ustawiają ich niby chłopców do bicia.
  To chyba nieuczciwe.

 14. dru' said

  @atim
  jak dla mnie to nie jest tekst o historiografach. to jest tekst o ludziach nam współczesnych i o tym do czego historiografów wykorzystują, zamiast oddać im zasłużone miejsce na piedestale twórców mitologii.

 15. mona said

  @atim:

  1. A jakie Twoim zdaniem były pisarskie założenia i cele biskupa krakowskiego Kadłubka, gdy wymyślał naszą przeszłość, twierdząc przy tym, że to co wymyślił to nie mitologia ale dzieje?
  2. Jakie wymagania możemy mieć dzisiaj poza dzisiejszymi? Wczorajsze?
  3. Nie martw się. Mi też jest czasem wstyd. Dosyć jest ludzi bezwstydnych ;)

 16. Aethelstan said

  Ale zmarła jako dziewica ze starości. Co powinno piewców jej piękności zastanowić.

  IHMO, wynikało(by) to nie tyle z cech Wandy, co mentalności autora przekazu. Zgodnie z obowiązującą Kadłubka normą ,,niewiasta mężczyźnie poddaną jest”, Wanda musiałaby podporządkować się ewentualnemu partnerowi seksualnemu, a więc straciłaby pozycję niezależnej władczyni.

  A u nas objaśniano dalej świat w oparciu o niewydarzone bzdury wymyślone przed stuleciami przez nieudolnie, ale nader patriotycznie łgającego biskupa.

  Nawet na Zachodzie łgający bp wyszli z mody dopiero w XVIII w. Weź poprawkę na to, że z powodu słabości stanu mieszczańskiego i rustykalnego trybu życia szlachty – in the immortal words of Andrzej Mączak – „Polska pozostała poza żywymi nurtami rozwoju nauki”.

 17. Bobik said

  Smoka będę bronił jak niepodległości! Smoki to w ogóle są bardzo solidne, uniwersalne stwory mitologiczne, w całym świecie spotykane. A tego naszego, wawelskiego, powinniśmy sobie cenić szczegónie. Przecież ten skubany szewczyk nie załatwił go rzucając się bohatersko na jego przeważające siły, a inteligentnie wykorzystał minimalne środki dla uzyskania maksymalnego efektu. Czyli chociaż raz w naszym micie nie chodziło o krew przelaną, ofiarę daremną i zwycięstwo moralne, tylko o pomyślunek i osiągnięcie zamierzonego celu.
  Fakt, można by powiedzieć, że bohaterem jest wobec tego szewczyk, nie smok, ale przecież bez smoka cały pogrzeb byłby na nic.
  Czyli do lansowania: szewczyk, nie hydraulik i smok, nie meduza!

 18. telemach said

  Aethelstan

  Nawet na Zachodzie łgający bp wyszli z mody dopiero w XVIII w. Weź poprawkę na to, że z powodu słabości stanu mieszczańskiego i rustykalnego trybu życia szlachty – in the immortal words of Andrzej Mączak – „Polska pozostała poza żywymi nurtami rozwoju nauki”.

  No przecież biorę. Ale: jak się konsekwentnie przeorać przez wiek XIX, to można odnieść wrażenie, że rozwód na linii społeczeństwo/naród – łgający biskupi nigdy się tak naprawdę nie zaczął. Przynajmniej w zbiorowej świadomości nie. Być może jest to rezultat tego, że oświecenie (w sensie rozpowszechnienia nowych paradygmatów i przełomu w kolektywnym myśleniu) też nigdy nie zdołało się tak naprawdę zacząć. Czytanki szkolne mamią nas co prawda opowiastkami o obiadach czwartkowych, ale to nie mógł być ekwiwalent tego, co stało się w bardziej cywilizowanych regionach kontynentu. W zasadzie przeszliśmy z ciemnoty późnego baroku i kontrreformacji bez pudła w stan niewoli. Nie tylko politycznej, lecz również umysłowej, emocjonalnej. Koniunktura na średniowieczne bajdy trwała w dziejopisarstwie popularnonaukowym (e.g. Szajnocha) i to jak. Trudno też winić ówczesnych rodaków, że szukali pocieszenia w urojonych krajobrazach minionej, ale nieprawdziwej świetności.
  Co nie zmienia postaci rzeczy, że mitologię mamy trochę tandetną. A co gorsza pustoszącą umysły łatwymi aksjomatami wciskającymi się w codzienne emocje. Próbowałem sobie wytłumaczyć ogólnopolską smoleńskość emocjonalną (ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie i rota śpiewana pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu) bez grzebania w przeszłości. Nie dało się. Więc zacząłem grzebać, bo dobrze wiedzieć kto jest konstruktorem tych organków, na których co rusz komuś udaje się w naszej kochanej ojczyźnie zagrać marsz pogrzebowy dla szaleńców.

  Przyglądanie się niegdyś łgającym biskupom odbywa się w ramach tego grzebania. Bo – obawiam się – chociaż na zachodzie Europy wyszli z mody w XVIII wieku, u nas nadal znajdują cichych zwolenników. Chociaż nie zawsze jest to (zapewne) proces do końca świadomy.

 19. telemach said

  Bobik:

  Fakt, można by powiedzieć, że bohaterem jest wobec tego szewczyk

  Kopiec Krakusa jest? Jest! (a nawet dwa są).
  Kopiec Wandy jest? Jest!

  A czy Bobik kiedyś widział w Krakowie kopiec Szewczyka?
  I o tym jest właśnie w pewnym sensie i między innymi ten wpis.

  Gdyby Szewczyka smok pożarł – to na pewno by był. Gdyby się jeszcze w trakcie Kraków zajął od barana i spłonął – to ho, ho, ho – pomnik i szkoła imienia murowane. Sukces sprawia, że Szewczyk jest mitologicznie (przynajmniej na gruncie polskim) zupełnie nieprzydatny. To tak jak z Powstaniami Warszawskim i Wielkopolskim. O tym drugim wiemy i pamiętamy mniej. Lubimy czcić (najlepiej bezsensownie) przegranych.

 20. Bobik said

  Telemachu, ja jestem mniej (ale tylko odrobinę mniej) naiwny, niż na to wyglądam. Domagam się lansowania Szewczyka dobrze wiedząc, że dotąd coś z tym lansem nie wychodziło. Ale jak się o Szewczyka nikt nie będzie upominał, to naprawdę Twój późny wnuk będzie musiał pisać dokładnie o tym samym, co Ty. No to ja się upominam, a co mi zależy. ;)

  Przy okazji poproszę starszych o wyjaśnienie pewnej wątpliwości, bo sam jako szczeniak pamięcią w aż tak odległe czasy nie sięgam. Wzmianka o kontrreformacji wpędziła mnie w głęboką niepewność: czy przedtem była w Polsce jakaś porządna, nieśladowa i niemarginalna reformacja?

 21. telemach said

  bobik

  Wzmianka o kontrreformacji wpędziła mnie w głęboką niepewność: czy przedtem była w Polsce jakaś porządna, nieśladowa i niemarginalna reformacja?

  Nie wiem czy podziękować za pomoc, czy się pogniewać. Piękna zaczepka. Bobik jest bliski zmarnowania tematu na jedną z następnych notek.

 22. sheik.yerbouti said

  telemach :

  książę lemański zrobił sobie sepuku po tym, jak jego armia, porażona pięknością nieistniejącej Wandy, poddała się bez walki. Wymyślona przez Kadłubka Wanda była (nad Niemcem) górą. Ale zmarła jako dziewica ze starości. Co powinno piewców jej piękności zastanowić.

  Czy to możliwe, żeby Wanda była w rzeczywistości Smokiem Wawelskim? Bo wszystko wtedy układa się w jakąś całość.

 23. telemach said

  sheik.yerbouti

  Czy to możliwe, żeby Wanda była w rzeczywistości Smokiem Wawelskim? Bo wszystko wtedy układa się w jakąś całość.

  Możliwe jest wszystko. Ja znałem (od dziecka, jak większość) tylko wersję według Długosza. Zdziwiło mnie, że kreatywnie pozmieniał na użytek chwili. Jak pogrzebać głębiej dziwne rzeczy wychodzą.

 24. cyncynat said

  pochwale sie, ze nie wiem nic o Wandzie. i raczej nie spiesze sie uzupelniac swoja wiedze w tym zakresie.

  tylko pytanie: czy to sie w szkole opowiada, rodzice, TV? (to, ze polska szkola to shit, to wiem juz od jakies czasu; tv w sumie tez)

 25. cyncynat said

  sorry za bledy :(
  ciezki dzien byl.

 26. telemach said

  cyncynat

  tylko pytanie: czy to sie w szkole opowiada, rodzice, TV? (to, ze polska szkola to shit, to wiem juz od jakies czasu; tv w sumie tez)

  Nie ma prostej odpowiedzi. Trzeba chyba traktować jako część tzw. common knowledge. Wszyscy wiedzą, nikt nigdy explicit nie prostuje że całkowita od początku do końca wymyślona baja bez krzty prawdopodobieństwa. Funkcjonuje przeważnie jako budująca legenda z zawartym ziarnem prawdy. Każdy zna. Tak, że trzeba by zaglądać do poszczególnych głów.

 27. telemach said

  acha, u mnie (swojego czasu) była to część edukacji na początku szkoły podstawowej (mówili: piękna polska legenda). Wzmocnione przez (chyba) Makuszyńskiego z rysunkami Walentynowicza.

 28. amatil said

  Wedle Jasienicy (kolejny polski mitotwórca zresztą) zawdzięczamy Kadłubkowi popularność imienia Lech. Najpierw wśród piastowskich dynastów, później u wszystkich. Lech Wałęsa, Lech Kaczyński… Coś jest na rzeczy z tym Smoleńskiem

 29. Bobik said

  Na poznawanie legend i mitów pewien wpływ ma też miejsce wychowania. W Krakowie na przykład Wandę, Kraka i smoka wysysa się z mlekiem matki. Ja też wyssałem. Ale mojej matce najwyraźniej w mleku brakowało tego składnika, co to zapewnia o ziarnach prawdy i przez to jestem do dziś jakiś mitowo niedorobiony. Szkoda, bo dorobionym i przekonanym żyje się na ogół prościej.

  Telemachu, gdybyś jednak wybrał gniewanie się, to proszę, nie za głośno. Ja się głośnego gniewania okrutnie boję i zaraz włażę z podkulonym ogonem pod łóżko. A wtedy zaczynam kichać na wszystko, bo moi ludzie są leniwi i nie chce im się uczciwie pod łóżkiem odkurzyć. No, chyba nie chcesz doprowadzić szczeniaka do przyjęcia tak skrajnie nihilistycznej postawy. :-(

 30. Sorry, ale moje „Pzdrwm” ma dłuższą tradycję nie tylko od Twoich bohaterów Oświecenia, ale i od Kadłubka z Liwiuszem! Tylko trzeba na to odpowiednio spojrzeć.

  I jakoś nikt się nie obraża. Swoją drogą tutaj wskoczyło moja ksywa #2, sama z siebie, ale jestem triarus (the Tiger).

  Nie rozumiem tego o „budowaniu wspólnoty”. Ktoś coś dzisiaj buduje na Wandzie-co-nie-chciała? Na wawelskim smoku? Na Kadłubku? W jakim świecie żyjesz, skoro ja tego nijak nie zauważyłem?

  Nawet kiedy, dawno temu, chodziłem do przedszkola akurat w Krakowie, plus parę lat do szkoły, też na smoku i Wandzie NIKT NIC NIE BUDOWAŁ! Serio! To były tylko baśnie i tyle.

  Tak, że nie przesadzaj! Natomiast tacy na przykład Szwedzi… Wiesz coś o ich historii? I o wszystkich tych bajdach, jacy to oni Goci, i jak z nich wzięły się wszystkie znaczące ludy świata? (Jeśli tego nie wiesz, nie ma wstydu, ja tam po prostu długo mieszkał.)

  I to trwało u nich przez cały wiek XVII, cały ich Storhetstid („okres wielkości”), aż do czasu, kiedy się wyprztykali na swoje imperium, a ruscy dali im w końcu w kość, kita im zwisła…

  I co? Ja mam do dzisiejszej Szwecji sporo zastrzeżeń, ale Tobie – zgaduję – ona się chyba musi bardzo podobać… Czyżbym się mylił?

  I zaszkodził im ten Olaf Rudbeck, że spytam? W podbiciu sporej części Europy na pewno nie, a był to w sumie kraik o nielicznej ludności. Ani też w stworzeniu dzisiejszego postępowego raju na ziemi, który Tobie zapewne podoba się o wiele bardziej, niż mnie, zresztą.

  Pzdrwm

  triarius

 31. Sorry – Olof, nie Olaf!

  Pojechałem jakimiś duńskimi wikingami.

  Pzdrwm

 32. Bobik said

  Ojojojoj… Tygrys, nawet spokojny, jest chyba jeszcze groźniejszy od rozgniewanego Telemacha. To ja na wszelki wypadek szybko przyznam Tygrysowi rację. Nikt-a-nikt nie buduje wspólnoty na Wandzie, co nie chciała Niemca, bo wolała Wisły wody niźli cudzoziemca. I na pewno mi się tylko przyśniło, że kiedy przyjeżdżam do pewnych krakowskich znajomych, zawsze z upodobaniem stawiam autko na niemieckiej rejestracji pod ogromnym napisem na murze: HELMUTY ZA ODRE!
  Żeby się tylko nie narazić Tygrysowi wolę uwierzyć, że takich napisów po prostu nie ma.

 33. calmy said

  @piotrthe1
  „I co? Ja mam do dzisiejszej Szwecji sporo zastrzeżeń, ale Tobie – zgaduję – ona się chyba musi bardzo podobać… Czyżbym się mylił?”

  Mnie się w Szwecji najbardziej podoba, że jak im Palmego niestety zastrzelili, to nie szukali winnych w KGB lub u Masonów, nie obwiniali ani żydów, ani innych Zulusów, nie szukali związków opozycji z NWO, nie bredzili o zdradzie narodowej, nie ryczeli w obronie dwóch skrzyżowanych desek na ich Uppsalskim Przedmieściu, nie biegali z namiotem Drzymały, nie domagali się pochówku w podziemiach Katedry, nie szukali spisków ciągle i wszędzie, nie ogłosili 10 dni żałoby narodowej, po której nastąpił rok żałoby narodowej, nie domagali się budowy licznych pomników, o które można się kłócić ani interwencji rządu USA u własnej policji.

  Kamień postawili, tabliczkę wmurowali i z godnością oddali się refleksji. Grób jest skromny. Człowiek za to pozostał legendarny i powszechnie szanowany. Mimo braku skakania sobie do oczu i oskarżania wszystkich o wszystko. Zaszkodziło im to?

  Tak, Szwecja mi się pod tym względem zdecydowanie podoba. Ale może dzięki temu, że nie mają powszechnie znanej i wyznawanej legendy, o jakiejś ich wymyślonej księżniczce, która się bohatersko zabiła, bo nie chciała Duńczyka albi Fina? A jeśli mają, to nie uczą o tym dzieci w zerówce sugerując, że taki idiotyzm zasługuje na szacunek, bo nie lubieć cuudzoziemców i skoczyć ze skały to bardzo patriotyczne?

  Pzdrwwzmmmmw

 34. andsol said

  telemachu, czemu ten Twój nowy gość rozmawia z Tobą jak Długa Pięść Sprawiedliwości z dawnym ZOMO? Może on wie o Tobie coś, czego ja nie wiem? Opowiedz, proszę.

 35. telemach said

  telemachu, czemu ten Twój nowy gość rozmawia z Tobą jak Długa Pięść Sprawiedliwości z dawnym ZOMO? Może on wie o Tobie coś, czego ja nie wiem? Opowiedz, proszę.

  Może mnie z kimś pomylił?

 36. babilas said

  calmy:

  Szwecja mi się pod tym względem zdecydowanie podoba. Ale może dzięki temu, że nie mają powszechnie znanej i wyznawanej legendy, o jakiejś ich wymyślonej księżniczce, która się bohatersko zabiła, bo nie chciała Duńczyka albo Fina?

  Yrsa. (Ale masz racje, nie zabiła się: ten pragmatyzm Skandynawów…)

 37. telemach said

  @triarius:

  Twoje „Pzdrwm” (chociaż podzielam zdanie Calmy, że raczej mało estetyczne) nie budzi we mnie szczególnych emocji. Po prostu nie pozdrawiamy się tutaj (jak na razie) pod każdym wypowiedzianym zdaniem. To, że jesteś „the Tiger” przyjmuję do wiadomości i bardzo współczuję. W Szwecji w życiu nie byłem, rozumiem jednak, że musiało to (pobyt w szwedzkim przedszkolu) być dla Ciebie trauamatycznym przeżyciem i nie będę się wcale naśmiewał. Z opowieści przyjaciół Szwedów, którzy uciekli z ojczyzny, bo nie mogli znieść tago jak wszyscy są w stosunku do siebie przeraźliwie mili wnioskuję, że musi to być straszne.

  A co do tematu, to mam trochę odrębne zdanie niż Ty. Ani Wanda, ani Krak, ani nawet smok mi nie przeszkadzają. O ile pozostają oddzielonym od współczesności mitem odległym, nieaktualnym i marginalnym. Nie twierdzę również, że inni mają wszędzie i bez wątpienia lepiej i racjonalniej. Nie mają. Uwiera mnie natomiast rekwizytorium naszych mitów założycielskich – będące w moich oczach, hm, lekko tandetne. Uwiera mnie też (trochę) czkawka dotycząca kontekstu w jakim te mity wciąż się pojawiają. Wierszyki traktowane bardzo poważnie. Sięganie do Roty w XXI wieku gdy się chce dokopać, dokuczyć lub (ulubione) oskarżyć kogoś tam o zdradę narodową. Powoływanie się na nieistniejące tradycje w celu uzasadnienia nieuzasadnionych roszczeń, pretensji i wymagań. Szukanie winy u obcych – zawsze w strasznych okolicznościach i spiskach (wszyscy się zawsze sprzysięgali na naszą zgubę). I tkanie – na potrzebę chwili – cienkiej nitki łączącej te dziwne wyobrażenia z dzisiejszą codziennością.

  To, że jesteśmy jacy jesteśmy (bo jesteśmy, każdy widzi, że jesteśmy, nawet, a może przede wszystkim, my) jest pochodną naszej kolektywnej tożsamości. Utworzyliśmy ją na użytek przetrwania, teraz ona tworzy (lub lepiej: współtworzy) nas. Dlatego sądzę, że warto się trzeźwo przyjrzeć poszczególnym elementom, budulcowi z którego została uklejona. I zastanoowić nad ewentualnymi zadziwiającymi reakcjami dnia dzisiejszego, jak również ewentualnym związkiem z tym, na czym , przez kogo i jak nas wychowano. Bo wychowano nas. I obecnie reagujemy tak, jak reagujemy.
  Z dobiegających do mnie wiadomości (ze wszystkich stron sceny politycznej i z ulicy) wnioskuję, że reakcje są przeważnie dalekie od oczekiwań współrodaków, A w zasadzie prawie zawsze. Dlaczego?

  Przy okazji (bo może znasz odpowiedź na dręczące mnie pytanie): dlaczego Polacy zasługują na więcej? I od kogo więcej? Czyim kosztem? Czy niepolacy zasługują na mniej? Którzy konkretnie? Potrafisz wskazać? Znasz kogoś, kto potrafi?
  I jakim, jakim trzeba być idiotą, aby wierzyć w moc sprawczą prymitywnych, antagonizujących sloganów? No, chyba, że grunt na jaki padają, jest jednak odpowiedni. Wtedy nie jest to idiotyczne, lecz tylko cyniczne. Lecz jeśli tak, to znów jesteśmy przy naszych baranach. Polskiej tożsamości. Tym, jaka ona jest. I dlaczego właśnie taka. Czyli przy Wandzie, co nie chciała Niemca, bo prawdopodobnie zasługiwała na więcej.

 38. grzes said

  Wracając, jeśli pozwolicie, do kontr-reformacji: niewątpliwie polski katolicyzm współczesny należy do tej epoki. Przypuszczalnie dlatego, że właśnie wtedy dotarł naprawdę pod strzechy (tzn Kościół zaopatrzył się wreszcie w opus dzieł zredagowanych po polsku przez mało zainteresowanych ich wartością historyczną biskupów). No i to obsesyjne wyczulenie na wszstko, co dotyczy Zydów odpowiadałoby chrystianizacji polskiej wsi właśnie wtedy gdy do Polski ściągali Zydzi wygnani z krajów zachodnich.
  Innym monumentem polskiego pisarstwa kościelnego są przysłowia przypominające kto kim jest (Zyd śniadania nie zje zanim nie oszuka, itp).

 39. mona said

  „Wracając, jeśli pozwolicie, do kontr-reformacji: niewątpliwie polski katolicyzm współczesny należy do tej epoki”

  Trafna uwaga. Nie tylko pozwolimy, ale zgodzimy się bez większych zastrzeżeń. Pójdziemy nawet dalej. Rozkwit kontrreformacji w Polsce przypada na lata 80-te i 90-te. Zeszłego wieku. Niewykluczone nawet, że jeszcze trwa. Ale myślę, że będzie to dobrze widoczne dopiero z przyszłej perspektywy.

 40. vHF said

  cyncynacie,

  Legendy takie pobiera sie w Polsce z książeczek, które cudowne dzieci takie jak ja czy Ty dostają na koniec roku szkolnego razem z tzw. czerwonym paskiem. I tak ja na przykład otrzymałem swojego czasu „Zrękowiny księżniczki” autorstwa Anny dwojga imion Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Nie jestem pewien czy było tam o Wandzie, ale na pewno było o krzemieniu i Tatarach i wielu innych ważnych i budujących rzeczach. W zeszłym tygodniu byłem w Polsce w moim domu rodzinnym i znalazłem tę wiekopomną pozycję na półce, stąd ten komentarz.

  Oczywiście mechanizm ten sam nie wystarcza, bo nie wszytkie dzieci są cudowne. Jak dziecko cudowne nie jest, to książeczki nie dostaje, bo głupek i tak nie przeczyta. Jakie są dodatkowe mechanizmy nie wiem.

 41. dru' said

  @vHF
  Ja dostałem. I komiks też miałem, gdzie Wanda, prawdziwa Polska piękność i patriotka rzuca się z tej nieszczęsnej skały (tudzież potyka).
  Jeszcze mi tuzin lat nie stuknął, a już wiedziałem, że Niemcy to żadni krwi i terenów zakuci w stal bezwzględni mordercy. Potem już nauczyciel z historii (dla Prawdziwych Polaków) miał łatwiej.

  po zakończeniu nauki trzeba się było z tego samodzielnie leczyć…

 42. beatrix said

  Nie wiem na ile jest to próba udana, ale jest to jakaś próba. Tyle, że przydałoby się tę wystawę pokazać w Polsce.

  http://wyborcza.pl/1,75248,10331055,Niemcy_i_Polacy___dobrzy_sasiedzi.html

  Może zbyt pośpiesznie, ale we mnie budzi optymizm. Wanda wystawy najwyraźniej nie widziała, szkoda :)

 43. cyncynat said

  vHF,

  niedawno nasz wspolny kolega szukal szkoly dla swojej corki, ktora miala isc do pierwszej klasy, a dorastala w Bostnonie. Udalo mu sie znalezc taka bez religii – ponoc straszna rzadkosc w Wawie. Poplakala sie na pierwszej lekcji polskiego.

 44. @ calmy

  Zapewniam Cię, że mają więcej takich legend niż my.

  A co do poszukiwania zabójcy Palmego, to jak akurat to obserwowałem z bliska. Było to skrajnie żałosne i oni sami sobie z tego zdawali sprawę.

  Może zresztą, skrycie, czuli do Palmego to co ja i moja rodzina. Gości był po prostu obrzydliwy.

  Pzdrwm

 45. @ Bobik

  Też bym wywalił Helmuty za Odrę. Albo nawet znacznie dalej/głębiej.

  To nie ma nic do rzeczy. (Tak samo zresztą jak mój „kult” Spenglera.)

  Po prostu twierdzenia, że Polacy coś budują na Wandzie-co-nie-chciała – znacząco bardziej niż wszelkie inne europejskie narody – to kompletna brednia.

  Mało co bardziej odpowiada metaforze sklecenia sobie słomianego chochoła, aby go okładać kijem, wrzeszcząc przy tym „A, masz, a masz, mój okrutny, przewrotny wrogu!”

  Ale cóż – lewizna bez spójnej narracji, a konkretnie w sumie BEZ FREUDA – to śmieszne i żałosne nieporozumienie.

  O czym zresztą wczoraj napisałem na swoim blogasku. Nie pod wpływem Gospodarza i Wandy zresztą, ale pasuje jak ulał.

  Może kogoś zainteresuje (zresztą tam jest cała wściekła debata, do której podaję linki): http://bez-owijania.blogspot.com/2011/09/lewizna-bez-spojnej-narracji-czy-moze.html

  Pzdrwm

 46. Panie Potrze itd.

  Może to Pana zdziwi, ale „wściekłość” debaty niekoniecznie jest czymś, co mnie szczególnie intelektualnie podnieca. Nie chcę mówić za innych.

 47. andsol said

  theoweinberger, nie rozumiem, przecież po to walczyliśmy o wolność i błotność, żeby teraz móc do woli w błotku się taplać!

 48. Bobik said

  Niestety, chwilowo nie mogę zajrzeć do żadnego narodowo-prawoskrętnego blaguska, bo zostałem zepchnięty za Odrę, a może i głębiej. A szkoda, bo zapoznanie się z jedynymi słusznymi narodowymi argumentami to ho-ho-ho i nie w kij dmuchał. One mogłyby mówić o sobie słowami poety: pełno nas, a jakoby nikogo nie było.

 49. @ Bobik

  Szkoda że nie możesz. Może byś nawet zdołał zrozumieć dlaczego stać cię jedynie na tak żałosne popiskiwanie. (W porywach może byś zdołał. Impulsowo.)

  Ozdabiających go epitetów nawet nie liczę – to co najwyżej voodoo, tylko marniejszego gatunku.

 50. telemach said

  piotrthe1st

  Szkoda że nie możesz. Może byś nawet zdołał zrozumieć dlaczego stać cię jedynie na tak żałosne popiskiwanie. (W porywach może byś zdołał. Impulsowo.)

  Proponuję, żebyś przemyślał sobie ton, jakiego używasz w stosunku do moich gości. Nawet jeśli Ci się wydaje, że jest on uprawniony, to musisz się liczyć z tym, że ja tego poglądu nie podzielam. To miejsce nie jest zamknięte dla poglądów, również całkiem odmiennych, o ile są przedstawiane w sposób rzeczowy. Jest zamknięte (definitywnie) dla inwektyw, epitetów i infantylnego zaczepiactwa. Jeśli chcesz tu jako komentator pozostać, to spróbuj powyższą zasadę potraktować poważnie.

  I jeśli mogę Cię o coś prosić – nie wnoś mi tutaj Spenglera jako autorytetu. Jest dla mnie (mimo dużego formatu) towarem drugiej świeżości. Nie cenię grabarzy parlamentaryzmu. Nawet jeśli podzielam ( pod pewnymi względami) spenglerowski kulturowy pesymizm, to szkody jakich światu swoją inteligencją narobił nakazują postąpić z nim tak, jak postąpił Popper. Albo jeszcze lepiej Lucacs, który zredukował go do kamienia milowego przy drodze wiodącej od Nietschego do Adolfa H. Patrząc na alternatywne do międzywojennego parlamentaryzmu modele i na to co ich realizacja ogółowi przyniosła – zupełnie zasłużenie. Tak że zachowaj swoją miłość do Spenglera dla siebie i (ewentualnie) łatwych do oczarowania nastolatków szukających fascynacji w zaułkach konserwatywnej myśli historiozoficznej pierwszych dekad XX-wieku.

 51. Yar Plz thora khud bhi search kar lia karo.

  I’m certain lolza

 52. Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 53. I must say, as a good deal as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt aid but lose interest soon after a while. Its as in case you had a great grasp on the topic matter, but you forgot to contain your readers. Possibly you must take into consideration this from far more than 1 angle. Or possibly you shouldnt generalise so considerably. Its much better should you take into consideration what others might have to say rather of just going for a gut reaction to the subject. Take into consideration adjusting your own believed procedure and giving others who may possibly read this the benefit with the doubt. Your write-up has confirmed valuable to me. It’s very informative and you’re clearly really knowledgeable in this location. You’ve got opened my eyes to varying views on this subject with intriguing and solid content material. The new Zune browser is surprisingly excellent, but not as good as the iPod’s. It works properly, but isn’t as quick as Safari, and has a clunkier interface. Should you occasionally strategy on employing the internet browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the internet alot from your PMP then the iPod’s bigger screen and better browser could be important. Fascinating web site, i read it but i still have several questions. shoot me an email and we will talk more becasue i may have an fascinating notion for you. Necessary to compose you a tiny note to finally thank you extremely considerably yet once more for your private splendid methods you have discussed above. It is strangely open-handed with men and women like you to provide publicly all that a number of folks would have marketed as an electronic book to generate some bucks for their very own end, mainly now which you could possibly have tried it if you ever wanted. These inspiring suggestions likewise acted like a fantastic way to know that the rest have exactly the same dreams truly like my personal own to see a whole lot much more concerning this problem. I’m certain you will find thousands of far more enjoyable times in the future for a lot of who check out your weblog. This really is finding a bit a lot more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has a lot more flair, and some cool attributes like ‘Mixview’ that let you rapidly see related albums, songs, or other users related to what you are listening to. Clicking on one of those will center on that item, and yet another set of “neighbors” will come into view, permitting you to navigate about exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also fantastic fun, letting you locate others with shared tastes and becoming buddies with them. You then can listen to a playlist developed based on an amalgamation of what all your buddies are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will likely be relieved to know you are able to stop the public from seeing your personal listening habits in the event you so pick. I would like to convey my admiration for your generosity in support of males and women which have the need for aid with this certain concern. Your particular dedication to obtaining the message all over had been wonderfully productive and have all the time made professionals considerably like me to attain their dreams. Your personal invaluable tutorial means a fantastic deal to me and additionally to my workplace workers. Thank you; from everybody of us. You completed numerous good points there. I did a search on the concern and located almost all people will have the same opinion with your weblog. I have to convey my respect for your kindness for all those that need guidance on this one field. Your particular commitment to passing the remedy up and down has been incredibly functional and has continually empowered most people just like me to achieve their dreams. Your remarkable insightful data entails much to me and particularly to my peers. Thanks a ton; from all of us. I’m truly loving the theme/design of your internet site. Do you ever run into any browser compatibility problems? Some of my weblog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this problem? This info is magnificent. I understand and respect your clear-cut points. I am impressed together with your writing style and how effectively you express your thoughts. omg! can’t imagine how rapidly time pass, following August, ber months time already and Setempber could be the very first Christmas season in my spot, I genuinely really like it! I genuinely got into this article. I found it to be intriguing and loaded with special points of interest. I like to read material that makes me think. Thank you for writing this great content. Just wanna remark on couple of general points, The site style is perfect, the subject matter is rattling good I merely need to tell you which you have written an superb and distinctive post that I genuinely enjoyed reading. I’m fascinated by how well you laid out your material and presented your views. Thank you. Hi there, I discovered your internet site by way of Google even though searching for a related subject, your site came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks. I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the regular info an individual offer for your visitors? Is gonna be back often to be able to inspect new posts hey there, your website is low cost. We do thank you for work I genuinely like your post. It is evident that you have a good deal information on this topic. Your points are properly created and relatable. Thanks for writing engaging and intriguing material. Identified this on MSN and I’m pleased I did. Nicely written post. You’re a very persuasive writer. I can see this within your write-up. You might have a way of writing compelling data that sparks a lot interest. When visiting blogs, i generally discover a extremely very good content material like yours Great job on this article! I actually like how you presented your facts and how you made it interesting and effortless to understand. Thank you. The post posted was very informative and beneficial. You people are performing an excellent job. Keep going. This really is a excellent weblog, would you be involved in performing an interview about just how you created it? If so e-mail me! Finding the proper Immigration Solicitor… […]below you’ll find the link to some web sites that we think you must visit[…]… Produced to measure curtains… […]check out the sites listed below, worth a read for interiors and rugs enthusiasts[…]… Residence Lawyers… […]just below, are some entirely unrelated internet sites to ours, however, they are definitely worth checking out[…]… Immigration Lawyers… […]the time to read or pay a visit to the content or sites we have linked to below the[…]… I’m undoubtedly bookmarking this web site and sharing it with my acquaintances. You’ll be obtaining plenty of visitors to your website from me! I should admit that your post is genuinely fascinating. I have spent plenty of my spare time reading your content. Thank you a great deal! Blogs ou need to be reading… […]Here is a great Weblog You might Discover Intriguing that we Encourage You[…]…… Absolutely pent topic matter, appreciate it for selective info . I enjoy your wp format, where did you get a hold of it? If conceivable, as you clear information, would you mind updating your weblog with a lot more info? It is damned beneficial in return me. Informative Site… Hello guys here are some links that contains data which you may possibly locate beneficial yourselves. It is Worth Checking out…. Very educating story, saved your internet site for hopes to read a lot more! Genuinely nice style and style and exceptional content material , nothing at all else we require : D. Some times its a discomfort within the ass to read what folks wrote but this internet web site is extremely user friendly ! . I like this weblog so a lot, saved to my bookmarks . Glad to be one of the visitors on this awe inspiring web web site : D. Some genuinely superb information , Sword lily I found this. Immigration… […]the time to read or visit the content or web sites we have linked to below the[…]… When a blind man bears the regular pity those that follow…. Exactly where ignorance is bliss ‘tis folly to be wise…. Initial, let’s kill off a genuine fabrication: It is possible to not use a reverse cellular telephone number lookup for totally no cost anywhere, anytime. Wonderful post nonetheless , I was wanting to know in the event you could write a litte far more on this subject? I’d be extremely thankful should you could elaborate slightly bit further. Bless you! This really is such a fantastic post, and was thinking significantly exactly the same myself. An additional wonderful update. A weblog like yours ought to be earning considerably cash from adsense.’~::- Your blog has exactly the same post as an additional author but i like your greater.~:;”* I recently noticed your internet site back i are generally seeking via which on a daily basis. You’ve got a loads of information at this internet site so i really like your look towards the internet a tad too. Sustain the top show results! You seem to be very professional in the way you write.::’~* Definitely together with your thoughts here and that i enjoy your weblog! I’ve bookmarked it making sure that I can come back & read a lot more inside the foreseeable future. I feel like I’m constantly seeking for interesting things to read about a variety of subjects, but I manage to incorporate your weblog among my reads every day because you might have compelling entries that I look forward to. Here’s hoping there’s a lot more remarkable material coming! Nice post. I learn something much more challenging on distinct blogs everyday. It will always be stimulating to read content off their writers and practice a bit something from their store. I’d select to use some with all the content in my small weblog whether you do not mind. Natually I’ll offer a link on your own internet weblog. A lot of thanks sharing. It is a very good shame you don’t contain a give money button! I’d definitely give funds for this wonderful webpage! That i suppose for the time being i’ll be satisfied bookmarking together with including an individual’s Feed that will my finest Msn balance. That i appearance forward that will recent messages and surely will share the web web site utilizing my best Facebook or twitter team: ) Inexpensive Gucci Handbags Is typically blogengine a lot better than wp for reasons unknown? Need to be which is turning out to be popluar today. Heya i’m for the first time here. I located this board and I to discover It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid other people such as you helped me. Low-cost Replica Handbags You guide me by sharing this toolbox i face problem whenever i exploit this promotion reading your weblog i’m able to easily use. Wonderful job, I was doing a google search and your website came up for homes for sale in Altamonte Springs, FL but anyway, I’ve enjoyed reading it, maintain it up! Thank you, I’ve just been searching for details about this topic for a whilst and yours could be the greatest I’ve discovered till now. But, what in regards towards the conclusion? Are you positive concerning the supply? Thanks for every other exceptional post. The spot else might just anyone get that kind of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the appear for such information. hi!,I like your writing so a lot! share we maintain up a correspondence extra approximately your post on AOL? I need a specialist on this space to solve my problem. Might be that is you! Looking ahead to peer you. A blog like yours ought to be earning significantly money from adsense. .-.,” This is genuinely fascinating, You might be a really expert blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for searching for a lot more of your great post. Also, I’ve shared your site in my social networks! Thanks for making the honest attempt to speak about this. I believe really robust approximately it and want to read far more. If it is OK, as you gain a lot more in depth wisdom, would you thoughts adding extra articles related to this 1 with additional data? It might be incredibly beneficial and useful for me and my friends. Hi this really is somewhat of off subject but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or in the event you have to manually code with HTML. I’m starting a weblog soon but have no coding understanding so I wanted to get guidance from someone with experience. Any support would be greatly appreciated! Your weblog is 1 of a kind, i really like the way you organize the topics.:’-”‘ Last month, when i visited your blog i got an error on the mysql server of yours.*~,”* When do you believe this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it still too early to tell? We are seeing plenty of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would really like to get your feedback on this. Nice site. On your blogs very interest and i will tell a friends. Now we know who the ssebnile one is here. Wonderful post! I simply wanted to thank you a great deal a lot more for your amazing internet site you might have developed here. It can be full of helpful suggestions for people who are actually interested in this specific topic, mainly this quite post. Your all so sweet in addition to thoughtful of others and reading the blog posts is a great delight in my opinion. And thats a generous present! Dan and I generally have enjoyment generating use of your recommendations in what we need to have to do in the near future. Our checklist can be a distance long and guidelines will undoubtedly be put to excellent use. And Im running from a normal users account with strict limitations, which I believe may possibly be the limiting factor, but Im running the cmd as the system I’m currently working on. The when I just read a blog, I’m hoping that this doesnt disappoint me approximately this 1. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something fascinating to state. All I hear is a number of whining about something that you could fix should you werent too busy trying to locate attention. I’m honored to obtain a call from a friend as he identified the important tips shared on your internet site. Browsing your blog post is really a real outstanding experience. A lot of thanks for taking into consideration readers at all like me, and I wish you the very best of achievements as being a expert domain. You created some respectable points there. I looked on the internet for the problem and found most people will go along with along with your site. I was suggested this internet site by my cousin. I’m not confident whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are fantastic! Thanks!Good blog here! Also your internet internet site loads up quickly! What web host are you utilizing? Can I get your affiliate link to your host? I wish my internet site loaded up as swiftly as yours lol I’d ought to talk to you here. Which is not some thing I do! I quite like reading a post which will make individuals believe. Also, several thanks permitting me to comment! Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So very good to discover somebody with some exclusive ideas on this topic. realy thank you for beginning this up. this site is something that is required on the net, somebody with somewhat originality. beneficial job for bringing something new towards the internet! Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will probably be tweeting this to my followers! Outstanding weblog and amazing style and style. Nice internet site, nice and straightforward on the eyes and great content too. Do you require several drafts to make a post? Hey There. I discovered your weblog employing msn. This really is an extremely nicely written post. I’ll be certain to bookmark it and return to read much more of your valuable information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback. Hey, you?re the goto expert. Thanks for haingng out here. Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past couple of posts are just a little out of track! come on! Excellent web site! I actually enjoy how it is simple on my eyes and the data are nicely written. I’m wondering how I may possibly be notified whenever a new post has been produced. I have subscribed to your RSS which need to do the trick! Have an excellent day! I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you’re but certainly that you are going to a famous blogger in the event you aren’t already Cheers! We are also noticing that traditional medical doctors are also recognizing the increased interest in holistic healing and are finally starting to incorporate these healing techniques into their practice to keep up with the current trends. You can find numerous ways to obtain a construction job interview, but some are far more effective than others. Wow! This could be one certain with the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this topic. Basically Outstanding. I’m also an expert in this subject therefore I can realize your effort. I am lucky that I identified this web blog, precisely the right details that I was searching for! replica watches are incredible reproduction of original authentic swiss luxury time pieces. hi and thanks for the actual weblog post ive lately been searching regarding this specific advice on-line for sum hours these days as a result thanks This is very fascinating, You are a extremely skilled blogger. I’ve joined your rss feed and appear forward to seeking far more of your excellent post. Also, I’ve shared your internet site in my social networks! Thanks so significantly for sharing all with the awesome information! I’m looking forward to checking out much more posts! Exceptional entry! I located it quite interesting. I’ll check back later to see if far more posts are added. Hmm it appears like your site ate my 1st comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your weblog. I as nicely am an aspiring weblog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for novice weblog writers? I’d certainly appreciate it. Hello, Neat post. There is an problem along along with your internet site in internet explorer, could test this¡K IE still will be the marketplace leader and a huge portion of other folks will miss your magnificent writing because of this issue. Ultimately, a difficulty that I’m passionate about. I’ve looked for data of this caliber for the previous various hours. Your internet site is greatly appreciated. Howdy! I merely would like to give a huge thumbs up for the good data you might have here on this post. I will probably be coming once again to your weblog for far more soon. Certainly I like your web internet site, but you’ve to take a look at the spelling on quite a couple of of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it quite bothersome to inform you. Nevertheless I will surely come once again once again! Not often do I encounter a weblog that is both educated and entertaining, and let me tell you, you could have hit the nail on the head. Your concept is exceptional; the issue is something that not sufficient individuals are speaking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled across this in my quest for something relating to this. Hey. Cool write-up. There’s a difficulty together with your web site in chrome, and you could want to check this. .. The browser is the market leader and a huge component of other individuals will omit your amazing writing because of this difficulty. Oh my goodness! a tremendous post dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don know why Unable to subscribe to it. Is there anybody obtaining equivalent rss difficulty? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx There is numerous separate years Los angeles Weight reduction eating plan with each a person is a necessity. The pioneer part can be your original finding rid of belonging to the extra pounds. la weight loss I have been exploring for slightly for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this internet internet site. Reading this info So i¡¦m glad to show that I have an incredibly great uncanny feeling I came upon exactly what I required. I such a great deal indubitably will make certain to don¡¦t forget this web web site and give it a look a relentless basis. I like this site it’s a master piece! Glad I identified this on google. I wanted to say Appreciate providing these details, youre doing a great job with the website… I am just commenting to let you know of the perfect experience my wife’s princess encountered studying your internet site. She picked up numerous details, most notably what it’s like to have an ideal helping character to have numerous far more extremely easily gain information of selected advanced subject matter. You undoubtedly exceeded our own expectations. Thanks for offering such effective, healthy, explanatory and in addition fun thoughts on this topic to Gloria. Wonderful ¡V I need to certainly pronounce, impressed together with your web site. I had no trouble navigating by means of all tabs as nicely as related info ended up being truly simple to do to access. I recently identified what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for people who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Outstanding task. . Its such as you read my mind! You appear to comprehend a good deal about this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you just could do with a few % to force the message home a bit, however other than that, this is great blog. A terrific read. I’ll certainly be back. Basically a smiling visitor here to share the adore (:, btw outstanding style . „Audacity, much more audacity and always audacity.” by Georges Jacques Danton. My spouse and I stumbled over here by a different internet address and thought I may check items out. I like what I see so i’m just following you. Appear forward to checking out your web page once more. I’m not against the agree with the things you suggested. Respect to site author , some good selective data . Perfect work you might have done, this site is really cool with excellent information. I genuinely prize your work , Wonderful post. Generally I do not read write-up on blogs, nonetheless I wish to say that this write-up extremely forced me to have a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, really excellent post. I’m truly enjoying the design and layout of your internet site. It’s a very easy on the eyes which makes it a lot a lot more pleasant for me to come here and go to far more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work! You need to indulge in a contest for among the greatest blogs more than the internet. Ill suggest this web internet site! hello, your website is actually good. We do appreciate your give good outcomes Fantastic data, better still to discover out your blog that has an excellent layout. Nicely done Your article is truly informative. More than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even much more of these types of great writing. This really is something I in fact need to try and do a lot of analysis into, thanks for the post How considerably of an special article, keep on posting better half Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this internet site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I located basically the data I already searched all more than the place and basically couldn’t come across. What a perfect web-site. You are very cool! I dont suppose I’ve read something comparable to this before. So nice to search out somebody with authentic applying for grants this topic. I genuinely appreciate starting this up. Your web site is 1 region that is needed on the net. Entirely a valuable project for bringing new things for the internet! Be grateful you for spending time to speak about this, I feel strongly about that and delight in reading read far more about this subject. Whenever possible, just like you become expertise, do you mind updating your web internet site with a lot far more details? It can be highly wonderful for me. Two thumb up in this post! I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last couple of posts are actually good quality so I guess I’ll add you back to my every day bloglist. You deserve it my friend. insurance guides Wanted posting. Loads of outstanding writing here. I wish I saw it discovered the site sooner. Congrats! Cool write-up it’s actually. Friend on mine has long been awaiting just for this content. hello!,I truly like your writing so a good deal! percentage we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert on this location to unravel my problem. Possibly that’s you! Taking a appear ahead to appear you. cheers for the actual post i’ve lately been on the lookout with regard to this kind of advice on the net for sum time proper now so several thanks Extremely finest man toasts, nicely toasts. is directed building your own by way with the wedding celebration as a result are supposed to try to be witty, amusing and consequently unusual as well as. greatest mans speech very good day, your internet website is low cost. I do many thanks for succeed How considerably of an exciting piece of writing, continue creating companion Good post. I learn something tougher on different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content from other writers and observe somewhat 1 thing from their store. I’d decide on to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a link in your internet weblog. Thanks for sharing. I genuinely appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve created my day! Thanks once more Wow, incredible weblog format! How lengthy have you been blogging for? you make running a weblog glance straightforward. The full glance of your site is amazing, as smartly the content material! I’m glad that it turned out so effectively and I hope it will continue in the future because it truly is so worthwhile and meaningful to the community. Woh Everybody loves you , bookmarked ! My partner and i take concern within your last point. thank for dropping this story. I’m certainly tired of struggling to find relevant and intelligent commentary on this subject. Everyone nowadays appear to go to extremes to either drive home their viewpoint or suggest that everybody else inside the globe is wrong. thank for your concise and relevant insight. I’m curious to uncover out what blog system you are employing? I’m experiencing some small security issues with my latest weblog and I’d like to find something far more safeguarded. Do you’ve any recommendations? Excellent weblog here! Also your internet internet site lots up really rapidly! What host are you the usage of? Can I’m acquiring your affiliate hyperlink for your host? I want my web internet site loaded up as quickly as yours lol. Hey, you used to write amazing, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past couple of posts are just just a little bit out of track! come on! I discovered your weblog website website on the search engines and check several of your early posts. Always maintain up the really good operate. I lately additional increase Rss to my MSN News Reader. Searching for toward reading much more on your part later on!… This write-up gives the light in which we can observe the reality. This really is extremely nice 1 and gives in-depth details. Thanks for this nice post. Hello – I need to say, I’m impressed together with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and data was quite effortless to access. I located what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Wonderful job Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My weblog is within the exact same location of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the info you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks! Thanks for all your valuable labor on this website. Gloria delights in obtaining into investigations and it’s obvious why. A lot of people hear all concerning the dynamic method you present powerful guidelines on this site and as effectively boost response from other individuals on the topic matter so our own daughter is truly studying plenty of items. Take pleasure in the remaining portion with the new year. You are the one carrying out a splendid job. I really like what you guys are up too. Such clever work and exposure! Keep up the extremely great works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll. I’m only commenting to let you know of the remarkable experience our girl encountered reading the weblog. She noticed numerous pieces, which included how it really is like to possess an incredible giving nature to get certain men and women actually easily learn certain multifaceted issues. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. I appreciate you for rendering the critical, healthy, informative as nicely as simple guidelines about the topic to Kate. Paid phone search services typically go with access to unlimited lookups, discounted background and cell telephone reports, and an advanced Individuals Search. It is possible to use the peop search application to find old classmates, long lost relatives, or former co-workers. Wholesale Cheap Handbags Will you be ok merely repost this on my internet site? I’ve to allow credit where it can be due. Have got a fantastic day! Howdy! Would you mind if I share your weblog with my twitter group? There’s a lot of men and women that I feel would really enjoy your content. Please let me know. Thanks Hello there, just became alert to your weblog by means of Google, and located that it is actually informative. I’m going to watch out for brussels. I will probably be grateful if you continue this in future. Plenty of men and women will likely be benefited from your writing. Cheers! Admiring the time and effort you put into your site and in depth information you present. It’s excellent to come across a weblog every once in a although that isn’t exactly the same old rehashed details. Fantastic read! I’ve bookmarked your internet site and I’m adding your RSS feeds to my Google account. Excellent publish from specialist also it will probably be a great know how to me and thanks really considerably for posting this helpful data with us all. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations? There is noticeably a bundle to realize about this. I suppose you’ve got made certain good points in functions also. I recently realized your website the other day and that i happen to be following it is routinely. You’ve got wonderful deal of tips proper here so i delight within your lifestyle of online internet site likewise. Preserve acknowledge that you’ll find succeed! I was curious in the event you ever considered changing the page layout of your blog? Its very effectively written; I love what youve got to say. But maybe you can a bit far more in the way of content material so men and women could connect with it far better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out greater? Sweet blog! I discovered it although searching on Yahoo News. Do you might have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks I really like your weblog.. extremely good colors & theme. Did you create this internet site yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m seeking to create my own weblog and would like to know exactly where u got this from. thanks I real delighted to discover this website on bing, just what I was looking for : D also bookmarked . This design is spectacular! You clearly know how to maintain a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I actually enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! you are in reality a superb webmaster. The web site loading pace is incredible. It seems that you are performing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a amazing task on this subject! Wow! This can be 1 specific of the most valuable blogs We have ever arrive across on this topic. Really Excellent. I’m also an expert in this subject so I can comprehend your hard work. Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good function! some genuinely choice content material on this internet web site , saved to my bookmarks . No far more s***. All posts of this qaulity from now on Inexpensive Handbags Wholesale You must take into consideration doing growing this internet site to a major authority in this particular market. You clearly contain a grasp handle inside the topics so a lot of men and women are looking for on this internet site anyways therefore you can indisputably even create a dollar or two off of some advertising. I’d explore following recent topics and raising how several write ups putting up and i guarantee you???d begin seeing some awesome internet traffic inside the near future. Merely a thought, all the greatest in whatever you do! Nice post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it’s stimulating to learn to read content from other writers and exercise a specific thing there. I’d would rather use some together with the content material in my weblog no matter whether you don’t mind. Natually I’ll offer you with a link within your internet weblog. Numerous thanks for sharing. I just put the link of your weblog on my Facebook Wall. extremely good blog indeed.,’-”, I see that you are using WordPress on your weblog, wordpress will be the finest.*:~-” Thank you for sharing exceptional informations. Your web-site is really cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this internet page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I discovered merely the details I already searched all more than the spot and merely couldn’t come across. What a perfect web-site. rentacarkosova Hello there, You’ve got done a wonderful job. I’ll certainly digg it and for my part recommend to my friends. I am confident they will likely be benefited from this web site. quite excellent put up, i surely love this internet site, keep on it Thanks for the writeup. I undoubtedly agree with what you might be saying. I have been talking about this topic a lot lately with my brother so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed! if the buffalo in my head could speak german i would not know a god damm thing. What i do know is that the language of art is out of this world. I am usually to blogging and i genuinely appreciate your content material regularly. This content material has truly peaks my interest. I will bookmark your internet web site and preserve checking achievable details. Aw, this was a really nice post. In thought I would like to place in writing in this way moreover – taking time and actual effort to create a quite very good article… but what / things I say… I procrastinate alot and also no indicates apparently get something done. extremely nice put up, i actually really like this internet site, keep on it Oh my goodness! an superb article dude. Numerous thanks However I am experiencing trouble with ur rss . Do not know why Not able to enroll in it. Will there be any person obtaining identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx I am typically to blogging and i in fact recognize your content material. The write-up has truly peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and sustain checking for brand new details. I’m having a small problem. I’m unable to subscribe to your rss feed for some reason. I’m employing google reader by the way. I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I actually enjoyed the normal information an individual provide on your visitors? Is gonna be back often to be able to inspect new posts. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look straightforward. The overall appear of your web website is wonderful, let alone the content material! I ran across your internet site last week and started to follow your posts consistently. I haven’t commented on any kind of blog website just but but I was considering to start soon. It’s truly exciting to really contribute to an post even if it is only a weblog. I actually don’t know exactly what to write other than I really loved reading through a couple of of your articles. Great articles for sure. I will keep visiting your blog regularly. I learned a whole lot from you. Thanks! I’m curious to uncover out what weblog system you’re utilizing? I’m having some small security troubles with my latest internet site and I would like to discover something a lot more risk-free. Do you’ve any recommendations? Wow, superb weblog structure! How long have you been blogging for? you make blogging glance simple. The total look of your internet site is outstanding, neatly as the content material! Wow! This could be one particular with the most valuable blogs We have ever arrive across on this topic. In fact Magnificent. I’m also a specialist in this subject so I can understand your effort. extremely good post, i surely enjoy this fabulous web site, persist with it I’ve been exploring for a bit bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of residence . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this information So i am glad to show that I’ve an extremely good uncanny feeling I found out just what I necessary. I such a lot indubitably will make certain to do not disregard this site and give it a appear on a constant. There couple of fascinating points with time in this post but I don’t know if these center to heart. There’s some validity but I’m going to take hold opinion until I explore it further. Excellent write-up , thanks and we want far more! Added to FeedBurner likewise This is very intriguing, You are a extremely skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your outstanding post. Also, I’ve shared your web site in my social networks! Where do you come up with this? Just saying you might be quite imaginative. You ought to ask your readers for new topics. My brother recommended I may possibly like this web site. He was entirely proper. This publish in fact created my day. It is possible to not consider just how so much time I had spent for this details! Thank you! It’s genuinely a good and beneficial piece of info. I’m glad that you just shared this valuable information with us. Please maintain us informed like this. Thanks for sharing. What is your most noted accomplishment. They could want very good listeners rather than good talkers. There is noticeably big money to comprehend this. I assume you’ve created certain nice points in attributes also. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this internet site. Studying this information So i am glad to show that I have a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a whole lot unquestionably will make sure to do not disregard this website and give it a appear regularly. I like this site because so considerably beneficial material on here : D. As soon as I discovered this internet site I went on reddit to share some of the enjoy with them. Maintain up the fantastic piece of function, I read few weblog posts on this internet site and I believe that your website is real intriguing and has lots of great information. Very fascinating topic , regards for putting up. Some truly quality blog posts on this site, saved to fav. I conceive you might have noted some extremely interesting details , regards for the post. I like this internet site quite considerably so significantly amazing data. Some times its a discomfort in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is actually user pleasant! . I really treasure your piece of function, Wonderful post. Really good style and style and great topic matter, really little else we want : D. This could be the correct weblog for everyone who is desires to be familiar with this topic. You already know considerably its practically not straightforward to argue along (not that I just would want…HaHa). You certainly put the latest spin with a subject thats been discussing for decades. Exceptional stuff, just great! I have been reading out several of your articles and i must say pretty very good stuff. I will surely bookmark your site Really well written information. It will probably be valuable to anyone who employess it, including me. Keep doing what that you are doing – for sure i will check out far more posts. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way it is possible to remove me from that service? Thanks! This web website is really a walk-through for all of the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you will definitely discover it. I think this really is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some common items, The website style is fantastic, the articles is actually great : D. Very good job, cheers You completed several great points there. I did specific searches on the concern and discovered a lot of individuals go in conjunction with along with your weblog. If you are still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Very best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds much better to you, and which interface makes you smile a lot more. Then you’ll know which is proper for you. This really is the proper weblog for anyone who wants to find out about this subject. You realize so a lot its almost hard to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just fantastic! Do you wear boxers or biefs? I wana bui em. Personally, I have found that to remain probably the most fascinating topics when it draws a parallel to. You might discover two to three new levels inside L . a . Weight loss and any one someone is incredibly essential. Initial stage may be real melting away rrn the body. shed weight I thought it was heading to become some dull previous publish, however it truly compensated for my time. I’ll publish a hyperlink to this web page on my blog. I’m positive my visitors will uncover that extremely valuable. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in attributes also. I’d need to check with you here. Which is not something I generally do! I enjoy reading a post that will make people believe. Also, thanks for permitting me to comment! Hello. exceptional job. I did not anticipate this. This is a splendid articles. Thanks! I’m happy I discovered this weblog, I couldnt uncover any data on this subject matter prior to. I also run a website and in the event you want to ever serious in a bit bit of guest writing for me if feasible genuinely feel free to let me know, i’m always look for people to examine out my web site. Please stop by and leave a comment sometime! Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any individual with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this website is one thing that’s wanted on the internet, somebody with a bit of originality. helpful job for bringing something new towards the internet! I have been checking out several of your stories and i should say nice stuff. I will surely bookmark your site A person essentially assist to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your internet site page and thus far? I surprised with the research you produced to make this certain publish incredible. Amazing job! Nice to be visiting your weblog once more, it continues to be months for me. Nicely this post that i’ve been waited for so lengthy. I want this article to total my assignment within the university, and it has identical topic together together with your post. Thanks, terrific share. I had been honored to obtain a call from a friend as he identified the essential guidelines shared on the internet site. Browsing your blog post is actually a real great experience. Thanks once again for thinking of readers like me, and I hope for you the top of achievements as being a expert discipline. Most beneficial gentleman speeches and toasts are produced to enliven supply accolade up towards the wedding couple. Newbie audio system the attention of loud crowds ought to always consider typically the fantastic norm off presentation, which is their private. finest man speaches Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is within the extremely same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a great deal of the data you offer here. Please let me know if this okay with you. Thank you! Your content material is valid and informative in my private opinion. You might have really done a great deal of research on this topic. Thanks for sharing it. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be pleased. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some fascinating points or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this write-up. I want to read even much more points about it! Have you ever considered about adding slightly bit much more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless take into consideration if you added some great pictures or video clips to give your posts a lot more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could definitely be one of the most beneficial in its field. Fantastic blog! Excellently written article, doubts all bloggers offered the identical content since you, the internet has to be far far better spot. Please stay the top! Your talent is truly appreciated!! Thank you. You saved me a lot of frustration. I switched from Joomla to Drupal to the WordPress platform and Ive fully embraced WordPress. Its so significantly easier and easier to tweak. Anyway, thanks once more. Awesome domain! Hi there, just became alert to your weblog via Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful in the event you continue this in future. Numerous people will likely be benefited from your writing. Cheers! Websites we think you must visit… […]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually worth a go via, so have a look[…]…… Excellent internet site! I truly enjoy how it is simple on my eyes and the data are properly written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which ought to do the trick! Have a nice day! I feel you did an awesome job explaining it. Positive beats having to research it on my own. Thanks Quickly and easily build your web traffic and PR, which provides Web site visitors to add your page to any social bookmarking internet site. Excellent day! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing! Yours is a prime example of informative writing. I feel my students could learn a great deal from your writing style and your content. I could share this post with them. Hello! I just want to give a huge thumbs up for the wonderful information you’ve here on this blog. I will likely be coming back aimed at your internet site for additional soon. Following study some of the blog posts on your internet site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will probably be checking back soon. Pls check out my web site as properly and let me know what you think. Advantageously, typically the submit is really the very very best about this laudable theme. To be certain with all your a conclusion and will thirstily await the following revisions. Actually stating cheers won’t only finish up being suitable, to your good readability within your creating. I could at once seize a person’s rss to sleep in abreast of virtually any upgrades. Fine job and considerably success within your organization business! Nicely written articles like yours renews my faith in today’s writers. You’ve written information I can lastly agree on and use. Thank you for sharing. Thank you for an additional great post. Exactly where else could anybody get that kind of facts in this kind of a ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m around the appear for this kind of data. How is it that just anyone can publish a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive -more like youve painted a quite picture above an problem that you know nothing about! I dont want to sound mean, appropriate here. But do you surely believe that you can get away with adding some quite pictures and not truly say anything? I loved as much as you will receive carried out correct here. The sketch is tasteful, your authored topic matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess more than that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come much more formerly again as exactly exactly the same practically extremely often inside case you shield this hike. Wonderful post, I’m searching forward to hear a lot more from you!! I’m agitated all these post directories. It confident would be good to have every write-up directory that instantly accepts articles. Subsequently, right after spending numerous hours on the internet at last We’ve uncovered an individual that undoubtedly does know what they’re discussing a lot of thanks a great deal wonderful post I don’t make it a habit to make comments on numerous articles, but this 1 deserves attention. I agree with the data you have written so eloquently here. Thank you. Excellent weblog, I am going to spend more time reading about this topic Hmm it looks like your internet site ate my first comment (it was really long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your weblog. I as effectively am an aspiring weblog blogger but I’m nonetheless new to the complete thing. Do you might have any suggestions and hints for rookie blog writers? I’d actually appreciate it. Things i have seen in terms of computer memory will be the fact you’ll find technical specs such as SDRAM, DDR and many others, that need to match the features of the motherboard. If the private computer’s motherboard is fairly current while you’ll find no operating-system issues, changing the memory literally takes under sixty minutes. It’s one of several easiest personal computer upgrade techniques 1 can picture. Thanks for giving your concepts. Watch the strategies presented continue reading to discover and just listen how to carry out this amazing like you organize your company at the moment. educational Merely a smiling visitor here to share the adore (:, btw great style and style . The actual challenge to become is normally you’ll be able to really SOLE look at that level of your tax discount more than the internet by looking at your RATES web-site. Hello, i just planned to drop which you a line to say that we thoroughly enjoyed this certain post from yours, I’ve subscribed for your RSS feed and have definitely skimmed several of your articles or blog posts before but this blog actually endured out in my situation. I’ve been absent for a even though, but now I remember why I used to really like this internet site. Thank you, I will try and check back much more often. How regularly you update your website? Hi there! This really is kind of off topic but I require some advice from an established weblog. Is it quite hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure items out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not certain where to start. Do you’ve got any points or suggestions? Thank you Wow this hit it to the spot we will bookmark on Bebo and also Hub pages thanks Городскую комиссию по землепользованию сменил Мосинвестконтроль | Профессиональные новости | ООО “Белго+” – Двери производства Белоруси. Продажа, установка love it And also my prayers towards the people at atomic plant we hope you might be OK along with safer too !!! Kudos Financial Advisers I’ve been reading out numerous of your articles and i can claim pretty good stuff. I will make positive to bookmark your weblog. The electronic cigarette uses a battery and a small heating factor the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled Exceptional weblog appropriate here! Also your website a lot up very fast! What web host are you the use of? Can I’m finding your associate link to your host? I want my internet site loaded up as speedily as yours lol Intriguing read , I’m going to spend far more time learning about this topic I’d always want to be update on new articles on this web internet site , saved to favorites ! . Thanks for this post, I am a big fan of this internet website would like to proceed updated. Some really fascinating information , properly written and broadly speaking user pleasant. good post. Ne’er knew this, thankyou for letting me know. Some truly amazing articles on this web site , appreciate it for contribution. amazing post. Ne’er knew this, thanks for letting me know. Maintain up the excellent work , I read few blog posts on this internet site and I believe that your site is real fascinating and has bands of good information . Sweet site, super pattern , real clean and utilize genial . Some genuinely marvelous function on behalf of the owner of this web site , dead great subject matter. Outstanding post, I conceive website owners really should learn a whole lot from this weblog its real user pleasant. Some genuinely good stuff on this internet site , I enjoy it. You undoubtedly ensure it truly is appear simple along along with your business presentation however i come across this kind of subject being truly an issue that I think I may well never recognize. It appears also complex and extremely wide personally. I will be impatient for your next write-up, I am going to try to get the hang of it! Great post, I conceive website owners should learn a whole lot from this internet blog its rattling user genial . You’ve noted quite interesting points ! ps nice internet web site . I as nicely conceive so , perfectly indited post! . You might be my intake , I have couple of blogs and really sporadically run out from to post : (. I do trust all of the concepts you’ve presented for your post. They’re genuinely convincing and can definitely function. Nonetheless, the posts are too brief for newbies. May just you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post. It was any exhilaration discovering your internet site yesterday. I arrived here nowadays hunting new points. I was not necessarily frustrated. Your tips soon after new approaches on this thing have been valuable plus an superb assistance to personally. We appreciate you leaving out time to write out these items and then for revealing your thoughts. We would like to thank you just as before for the stunning concepts you offered Jesse when preparing her own post-graduate research and, most importantly, regarding providing every one of the suggestions in 1 weblog post. In case we had been aware of your web page a year ago, we may have been saved the unwanted measures we were implementing. Thank you extremely a lot. of course like your web-site even so you want to check the spelling on quite a few of your posts. Numerous them are rife with spelling issues and I to discover it quite bothersome to inform the reality nevertheless I’ll surely come back once more. Loving the info on this web site , you have done excellent job on the posts . Dreamin. I really like blogging. You all express your feelings the best way, because they are your feeling, focus on your weblog it really is great. I think this is among the most vital information for me. And i’m satisfied studying your article. Nonetheless should commentary on few normal items, The site taste is perfect, the articles is in reality excellent . Exceptional activity, cheers. Thanks for this post, I am a big fan of this site would like to go on updated. I found your blog on yahoo and can bookmark it currently. carry on the nice function. Keep all the articles coming. I enjoy reading through your issues. Cheers. Nice blog! Only dilemma is i’m running Firefox on Debian, and the internet site is searching just a little.. weird! Possibly you might want to test it to see for yourself. I am lucky that I discovered this web site, just the right information that I was looking for! This internet site is my intake , real very good layout and perfect subject material . so significantly wonderful info on here, : D. I was reading some of your content on this site and I conceive this internet internet site is actually informative ! Maintain on putting up. Helpful information shared. I am quite pleased to read this write-up. thanks for giving us good information. Wonderful walk-through. I appreciate this post. I got what you intend, thanks for putting up. Woh I’m glad to locate this site by means of google. A thoughtful insight and ideas I will use on my blog. You have obviously spent a great deal of time on this. Effectively done! It laborious to seek out knowledgeable folks on this matter, but you sound like you already know what that you are talking about! Thanks Masterminding Does this press release infringe on your copyright? It really is a violation of our terms and conditions for writers to submit material which they did not write and claim it as their very own. Hey man, .This was an outstanding page for such a hard subject to speak about. I look forward to reading a lot of far more excellent posts like these. Thanks An interesting discussion is worth comment. I think which you need to have to write much more on this matter, it might not be a taboo topic but generally individuals are not enough to speak on such topics. Towards the next. Cheers When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way it is possible to remove individuals from that service? Numerous thanks! Merely wanna state that this really is quite beneficial , Thanks for taking your time to write this. Loving the details on this internet site, you have done outstanding job on the content material . I am not actually superb with English but I line up this actually easygoing to recognize . I genuinely treasure your function , Excellent post. I believe this internet internet site has really superb composed topic material articles . Just wanna input on few general things, The website style is perfect, the articles is quite great : D. Fantastic post, you’ve pointed out some wonderful points , I also believe this s a very superb site. quite nice put up, i undoubtedly adore this web web site, carry on it Wonderful this hit it at the dot we will post to Bebo and also Fb Город Электросталь активно застраивается | Профессиональные новости | ООО “Белго+” – Двери производства Белоруси. Продажа, установка was wonderful It is hard to locate knowledgeable people on this topic even so you sound like you know what you are talking about! Thanks Thanks for this post. I certainly agree with what you are saying. I have been talking about this subject a good deal lately with my mother so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed! This plot doesn’t reveal itself; it has to be explained. I’m not that a lot of a internet reader to be honest but your blogs truly good, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back within the future. All the finest I gotta favorite this website it seems invaluable incredibly beneficial I real pleased to find this internet site on bing, just what I was seeking for : D too saved to bookmarks . Some truly good stuff on this site, I enjoy it. Great post, I believe web site owners need to acquire a great deal from this internet internet site its quite user pleasant. I want seeking at and I believe this website got some genuinely helpful stuff on it! . You created some decent factors there. I looked on the internet for the dilemma and found most individuals will go along with along with your site. Cheers for this exceptional. I was wondering should you were thining of writing similar posts to this one. .Maintain up the fantastic articles! Hi there! This is my very first go to to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your weblog provided us beneficial info to function on. You’ve done a extraordinary job! Wow, awesome blog structure! How long have you been running a blog for? you produced blogging appear simple. The total look of your website is fantastic, let alone the content material material! Excellent weblog here! Also your web site loads up quickly! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol How is it that simply anybody can write a internet site and acquire as widespread as this? Its not like youve said something incredibly spectacular -more like youve painted a reasonably picture over a difficulty that you basically
 54. Artykuły said

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your web site provided us with valuable information to work on.
  You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 55. Hi there! I know this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does managing a well-established blog like yours require
  a large amount of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary daily. I’d
  like to start a blog so I will be able to share my experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 56. Normally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured
  me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, very nice post.

 57. Lucile said

  PKO can be used to treat ailments like cold, catarrh,
  cough, convulsion, skin infection and stomach upset among others disorders
  that affect children (as well as adults). In Borneo and Sumatra,
  consequences of deforestation are dramatically impacting the local biodiversity and orangutans are one of the many victims.
  There are plenty of chemically derived sources of lauric acid, but for a natural soap,
  this seed oil is key.

 58. I blog often and I genuinely thank you for your content.
  The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new
  information about once a week. I opted in for your RSS
  feed too.

 59. You really make it seem really easy along with your
  presentation however I find this topic to be really one thing that I think I’d never understand.
  It sort of feels too complicated and extremely huge for me.
  I’m having a look ahead for your subsequent publish, I will try to get the dangle of it!

 60. Każdy z nas zetknął się z faktem, doradzam zaznajomienie się z tematem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: