Zdolność uczenia się

Kwiecień 19, 2011

Kanonik Vaubain, przeświadczony o trywialnej znikomości wszelkich wyścigów i konkursów, budzi się pewnego dnia z niemiłym uczuciem, że być może jego stosunek do współzawodnictwa jest nie tyle wynikiem skromności, co objawem braku pokory. Kiełkująca w głębi kanonika chęć zmiany nie jest wprawdzie jeszcze równoznaczna z decyzją, ale nie od razu zbudowano i tak dalej. Po dogłębnym namyśle postanawia wreszcie wziąć udział w konkursie ogrodniczym. Przedsięwzięcie, ku rozczarowaniu kanonika, kończy się fiaskiem, mimo że zaprezentowane przezeń drzewko bonsai było (zdecydowanie) największe ze wszystkich.

Myszkin, wiedziony współczuciem, grzebie długo w czeluściach biblioteczki. Szukajcie, a znajdziecie. Wreszcie wyłania się z chmury kurzu z pożółkłym egzemplarzem, którego stronę tytułową zdobią słowa „Małe jest piękne“ i brzmiące z niemiecka nazwisko. Przekazanie podarunku wraz z nieodzownymi słowami otuchy i porady jest czystą formalnością. Vaubain zagłębia się w lekturze pism Schumachera i doznaje iluminacji. Mądrej głowie dość dwa słowie.

W następną niedzielę, odświętnie odziany Vaubain dumnie kroczy chodnikiem w towarzystwie niewielkiego, no bądźmy szczerzy, małego psa. Kroczy to za mało powiedziane, Vaubain najwidoczniej zmierza szybując nad powierzchnią chodnika w przeczuciu nieuniknionego triumfu. Myszkin, przypomniawszy sobie, że w mieście odbywa się akurat wystawa dogów niemieckich, postanawia nie dostrzec ukłonu i przejść na drugą stronę ulicy przyśpieszając zarazem kroku.

—–

Znalezione w tej samej szufladzie co to, to, to i to.

Reklamy

Komentarze 24 to “Zdolność uczenia się”

 1. caddicus said

  Zawsze, gdy już obnosimy się swoją dumą okazuje się, że co innego jest w modzie.

 2. andsol said

  To był bardzo mały wpis.

 3. calmy said

  A co spodowało ekshumację dawno zapomnianych postaci?

 4. calmy said

  erratum: niezapomnianych, naturalnie ;)

 5. staruszek said

  Ja protestuję przeciw ostentacyjnemu ukrywaniu kobiecości rzeczonej zakurzonej pary!

  W nie najlepiej się prowadzącej Wikipedii mamy:

  „Liczba podwójna rzeczownika przetrwała bez zmian w przysłowiu Mądrej głowie dość dwie słowie – słowie to właśnie podwójna liczba wyrazu słowo.”

 6. telemach said

  Staruszek: liczyłem na to, że ktoś zauważy. Naturalnie, że dwie słowie. Jadna słowia – mądra głowia. Dwie słowie – mądre głowie. Tylko tak.

 7. zeen said

  Proces uczenia się jest bardzo energochłonny. Jeszcze bardziej energochłonny jest proces nauczania, dlatego w trosce o środowisko powinniśmy ograniczać nauczanie, zachowując zdolność uczenia się.Zacznijmy od rzeczy malutkich: np. rozumek.
  Czy takiemu misiu o małym rozumku było źle?
  I wszyscy go lubią.

 8. Bobik said

  Ten kanonik Vaubain nie umie dobierać sobie przyjaciół. Było się zakumplować nie z Myszkinem, tylko z akademikiem Pawłowem, to i z uczeniem by było łatwiej, i z psami…

 9. telemach said

  @Bobik: Vaubain może tylko z Myszkinem. Łączy ich odwieczna Haßliebe
  A z Pawłowem? Z Pawłowem nic ich nie łączy. To już prędzej z akademikiem Łysenką.

 10. Theodore Weinberger said

  Panie Zeenie, przepraszam, może wyjdę na idiotę, ale ja nie zrozumiałem aluzji z rozumkiem. Czy nie obawia się Pan, że Gospodarz może się obrazić?

  Niczego nie chcę sugerować, ale mam nadzieję, że jest to aluzja natury politycznej i pije Pan do wiadomego polityka.

 11. cmss said

  Można sądzić, że Myszkin, Vaubain, Kropotkin, Hao Chi, Brodsky, Szulce, Józef K., popitigrilli by troszku z telemachem. Możliwe, nie jest to pełna lista zainteresowanych.
  Czy, oprócz pukania w drewno, niemalowane, dysponujemy jakimiś innymi środkami ochrony przed?

 12. telemach said

  @cmss:
  „Czy, oprócz pukania w drewno, niemalowane, dysponujemy jakimiś innymi środkami ochrony przed?”

  A skąd ja mogę wiedzieć, czy dysponujecie?

 13. cmss said

  telemachu, wprawdzie Vaubain nie wydaje się być nadmiernie inteligentny, ale…
  Kiedyś i Myszkin zrozumie, skąd te bóle głowy…

  Wydaje mi się, że winieneś być żywotnie zainteresowany ochroną przed wymyślonymi przez siebie postaciami.
  No chyba, że czegoś nie łapię…

 14. staruszek said

  @cmss
  Do łapania potrzebna jest gęstsza sieć co nie jednego kryla widziała. No i przestać zaciągać siecią las. A marliny nie działa zadyma.

 15. zeen said

  Gospodarz miałby się obrazić, bo Pan Theodore nie zrozumiał aluzji?
  :smile:
  Uspokoję Pana, nie było żadnej aluzji
  ani do Gospodarza, ani do polityka.
  Odniosłem się wyłącznie do treści wpisu, w którym jak i w innych Gospodarz, jak zauważam, dosyć często umieszcza kilka poziomów opowieści, które, obawiam się, nie posiadają jednej, jedynie słusznej interpretacji :-)

 16. Bobik said

  To jest oczywiście święta prawda, że utwory literackie w ogóle dość często posiadają kilka poziomów interpretacyjnych, co dla jedynej słuszności jest dotkliwym ciosem, po którym może się już nie podnieść. Ale – tu już nie odnoszę się do zeena – chyba nie wyklucza to istnienia interpretacji zdecydowanie niesłusznych. Takich, co to nie nabił, a wystrzelił. Co wie, że dzwonią, ale zamiast zorientować się, w którym kościele, wyciąga z kieszeni komórkę.
  Inaczej mówiąc, brak jedynej słuszności nie oznacza jeszcze automatycznego przejścia do anything goes. Tak przynajmniej podejrzewam. ;)

 17. babilas said

  Swoją drogą, zeenie, miałem nadzieję, że jednak nie wyjdziesz po angielsku (czy też, jak Anglicy mawiają, po francusku) od Bobika, zanim nie zareagujesz na dowody (kwestionowanego przez Ciebie) antysemityzmu Dmowskiego.

 18. zeen said

  Swoją dorogą babilasie, nie roznosi się zarazy po blogach…

 19. zeen said

  A to ciekawego wilka Bobik wywołał. Jasne, że nie wszystko ujdzie, ale – tak myślę – w kwestii odbioru dzieła granicą jest wyobraźnia, wiedza i charakter.
  Poprawię się: the sky is the limit. Ale zgadzam się i tu z Bobikiem, żadnego automatyzmu ;)

 20. porcelanka said

  Ciekawe rzeczy ma ten Myszkin w biblioteczce. Ale może czkawką mu się odbije wolność Amartyi Sen? ;) Co do Vaubaina, przycinane drzew do lilipucich rozmiarów zawsze wydawało mi się zabiegiem podejrzanym. By nie rzec, okrutnym…Czy nie milej w cieniu posiedzieć? Drzewa rosną w końcu najokazalej, kiedy mają przestrzeń i dużo słońca. Wprawdzie w dżungli rozwój drzew rządzi się nieco innymi prawami, ale… czy polany nie są bardziej atrakcyjne?
  Cmss: Myszkin i bóle głowy to raczej pat.

 21. cmss said

  Porcelanko, mój komentarz nie był, jak rozumiem, jednoznaczny. Wrzuciwszy w google :
  Myszkin site:pytania.wordpress.com
  łatwo, po 1/5 sekundy, przekonać się jak telemach traktował Myszkina. Można wyobrażać sobie jak Myszkin potraktuje telemacha, If.
  Ponadto, był to także (meta(?))komentarz do moich, w przedostatnim tekście telemacha.

 22. Panie, a może pani CMSS:
  stanowczo protestuję przeciwko wrzucaniu Lwa Nikołajewicza do czegokolwiek. A co do stosunków na linii Myszkin/Kropotkin, to na Pańskim miejscu bym się nie martwił. K(siążę) k(sięciu) łba nie urwie.

 23. porcelanka said

  Cmss: Aaa.
  Nie wiem tylko, czy Haßliebe tego nie tłumaczy?
  W tym stanie może się zdarzyć wszystko. ;) I być może w tym tkwi cały urok. Zdaje się, że to jak wejść między kłócących się namiętnie kochanków. Oni zdecydowanie n i e chcą pomocy. ;) Zostaje całkiem bezpieczna i emocjonująca rola widza. Sztuka, jak się zdaje, dopiero się rozpoczyna. ;)

  Co do pukania w drewno, niemalowane. To zawsze jest jakaś metoda i niewątpliwie ma za sobą długą praktykę. Ponoć szczególnie gorąca ufność pokładana w jej skuteczność istotnie wpływa na wyniki. ;P

 24. Torlin said

  Telemachu!
  Składam Ci najserdeczniejsze życzenia świąteczne, uśmiechu, pogody ducha i spełnienia wszystkich marzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: