Postanowienia noworoczne. Przechytrzyć.

Grudzień 31, 2009

Zaśnieżony (adekwatnie do pory roku) krajobraz powinien działać kojąco. Nie działa. Kropotkin siedzi przy biurku pogrążony w ponurej zadumie. To, co spisane, nabiera mocy. Tylko to. Przed Kropotkinem leży kartka papieru i prowokuje niepokalaną czystością. Niekończąca się lista niezrealizowanych zamierzchłych planów wisi nad Kropotkinem i domaga się uzupełnienia o nowe, niezużyte jeszcze, w pewien sposób dziewicze zamierzenia.

Z drugiej strony: ileż to razy dobre postanowienia noworoczne zamieniały się (niepostrzeżenie) po upływie kilku dni w pobożne życzenia? Z przygnębieniem stwierdza, że realizacja dobrych postanowień skazana jest – zgodnie z nieznanym jeszcze prawem natury – na porażkę. Sromotną klęskę, która nadejdzie z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością.

Postanawia zatem w nowym roku udawać się później na spoczynek i wstawać zdecydowanie później. Unikać sportu i stronić od ruchu na świeżym powietrzu. Palić i pić dzielnie, odżywiając się przy tym konsekwentnie niezdrowo. Więcej tłuszczu i węglowodanów, za to mniej owoców i warzyw – notuje na kartce. Mniej czytać, a jeśli się nie uda, unikać przynajmniej pozycji wymagających intelektualnego wysiłku, koncentrując się na twórczości łatwej, trywialnej i mało wymagającej. Zacząć wreszcie regularnie oglądać telewizję. Wrzeszczeć na bliskich, stronić od instrumentów muzycznych, zaniedbać naukę języków obcych. Spóźniać się z regularnością szwajcarskiego zegarka.

Po upływie kwadransa lista jest gotowa. Kropotkin przypatruje się jej z rosnącą ufnością. Powinno się nie udać. Statystyka jest tym razem po jego stronie.

Advertisements

Odpowiedzi: 10 to “Postanowienia noworoczne. Przechytrzyć.”

 1. Sadoq said

  Przewrotny ten Kropotkin, Telemachu, ale na jego przewrotny spryt jest jeszcze przewrotność losu… niestety.

 2. noir said

  Ja bym tak nie ryzykował i na statystykę się nie zdawał bo za rok może być jeszcze trudniej;)

 3. noir said

  Chociaż… można później „zwalić” na statystykę, a dodatkowo poszczycić się silną wolą.

 4. Abulafia said

  Nie podejrzewałem Kropotkina o takie cwaniactwo. Życzyć sobie wszystkiego najgorszego, które ,,zgodnie z prawem natury” nie spełni się.
  Cwańszy niż koń sołtysa z Wąchocka.
  Wiedząc, że życzenia jego nigdy nie były spełniane, poprosił wszechmocnego, by sołtys dokupił 5-ha pola. Oczywiście, nie został wysłuchany, dzięki czemu nie musiał się wieszać z rozpaczy.

 5. calmy said

  Kropotkin popełnił tragiczny błąd. Ponieważ, jak sam podaje, ma pecha to i tym razem będzie miał. Jego życzenia w drodze wyjątku się spełnią. ;-)
  Biegnę się bawić. Wszystkim tutaj obecnym szczęśliwego nowego roku.

 6. andsol said

  Strasznie pracowity ten Kropotkin. Skąd mu ten zastrzyk adrenaliny? Zamiast przez 15 minut oglądać pokaz sztucznych sztucznych ogni w przypuszczalnie nieistniejących miastach…

 7. beatrix17 said

  Widze szanse. Kiedy Kropotkin w wyniku poczynionych postanowien aby byc soba zaakceptuje i polubi siebie, jeden duzy klopot spadnie mu z glowy. Wowczas reszta zacznie przychodzic latwiej.

  Powodzenia, Panie Kropotkin. Kto powiedzial, ze trzeba sie wczesnie klasc i rano wstawac? Phi.

 8. porcelanka said

  Patrząc na listę Kropotkina i porównując ze swoją (nie powstałą jeszcze, ledwie rysującą się, lecz w miarę czytania nabierającą barw), dziewczyna z porcelany zastanawia się, czy nie dokonać plagiatu noworocznych postanowień. W sumie przecież nikt by się nie dowiedział, korzyści zaś jawią się nęcąco. Jednakże, z nabytej ostrożności, postanawia sprawdzić, czy Kropotkinowi wyjdą one na zdrowie. A nuż się ziszczą i co wtedy? No właśnie. Poczekamy…

 9. porcelanka said

  A nuż się nie ziszczą i co wtedy?(miało być) Może zresztą to jakiś freudyzm…
  Straszne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: