Bajki dla niegrzecznych dzieci (2)

Listopad 14, 2009

Dzisiaj bajka o nietrudnym do odgadnięcia morale.  A zatem: „Nowe szaty cesarza”

——

Dawno, dawno temu, na dwór cesarski przybyło dwóch tkaczy i zaprezentowało władcy cudowną tkaninę.  Jej cudowność polegała na tym,  że jedynie ewidentni głupcy nie byli w stanie jej zobaczyć. Tkanina spodobała się Najjaśniejszemu Panu nadzwyczaj.  Do tego stopnia, że zapragnął aby uszyto mu z niej nową szatę. Życzenie władcy było rozkazem – garderoba cesarska wzbogaciła się o nowy, lekki, praktyczny, a zarazem wzbudzający powszechny podziw strój.

Gdy cesarz prezentował swe nowe szaty ludowi, ten wpadł w zachwyt graniczący z euforią. Ochom i achom nie było końca. Jakiś mały gówniarz usiłował wprawdzie zakłócić uroczystość, ale – ku zadowoleniu ogółu – szczęśliwie udało się go skutecznie uciszyć.

Minęły lata. Z chwilą pojawienia się przemysłu, ubrania z cudownej tkaniny skierowano do masowej produkcji. Obecnie cieszą się szeroką popularnością i można je nabyć po przystępnej cenie.Reklamy

Komentarzy 17 to “Bajki dla niegrzecznych dzieci (2)”

 1. Po przystępnej? Kawałek jedwabiu ze znaczkiem „Hermes” kosztuje od 1/4 do XX… pensji (w zależności od średniej danego kraju). Komu przystępnej, temu przystępnej… Ale podobno rzeczywiście pewne marki „ubierają”, nawet jeśli jest to tylko kawałek sznurka. Morał tej bajki wciąż żywy.

 2. To chyba proste, Telemachu, z tym morałem.
  Skoro tylko „ewidentni” głupcy nie mogą dostrzec tej materii, a wszyscy dookoła ją widzą (z wyjątkiem jakiegoś małego gówniarza), to w takim razie wszyscy nie są „ewidentnymi” głupcami, tylko zwykłymi.

  A może znowu pokręciłem coś w tym moim rozumieniu Twoich bajek? :)

 3. A ja myślałem, że będzie wersja bajki o Pasikoniku i Mrówce, w której Pasikonik nie zdzierży Jej pieprzenia i bogaty o nowe zrozumienie zaciągnie Ją wreszcie do łóżka. Wszystkie dobre bajki kończą się seksem.

  Ehhhhh, rozczarowania, rozczarowania.

 4. ewidentny said

  Mój czteroletni syn często widzi rzeczy, których inni nie widzą. I te rzeczy są. Sugeruję wiec że ten wspomniany w bajce mały gówniarz zobaczył cesarza nagiego;) No i go uciszyli, jak to zwykle sie z dziećmi czyni.

 5. jesień fetyszysty said

  Ciężko żyć w czasach masowej produkcji. Kiedyś, żeby nie wyjść na ewidentnego głupca, wystarczyło zachwycać się szatami cesarza. A teraz trzeba samemu takie nosić. Brr.

 6. Mona said

  Gorzkie. Do bólu.
  Ale sprytne. Tak, że się znosi ;-)

 7. jarzębina-. said

  ta bajka mniej mi się podoba. A czy to prawda, że nosimy ubrania z butelek plastikowych? To może ten materiał z bajki..? W takim razie wszyscy jesteśmy głupcami :)

 8. miziol said

  Jakos malo sie widzi ubranych w te cesarskie szaty. Zimno, czym po prostu niegodny? Niegodny!

 9. calmy said

  @Miziol:
  „Jakos malo sie widzi ubranych w te cesarskie szaty”. Nie żartuj. Nie widzisz? Może powinieneś się skontaktować z tym dzieckiem ;-)

 10. giera said

  produkcja w Chinach czy na Tajwanie?

 11. andsolbr said

  A co Ty w zasadzie masz przeciwko pokazom mody? Tyle pięknych tyczek zgromadzonych w jednym miejscu… Mizantrop.

  Aha, z butelek? Widziałem już w tv w towarzyszeniu jakichś postępowych haseł panią w sukni zszytej z 10 tysięcy prezerwatyw. Gdyby sklejonej, to potem można by było coś z tym zrobić… Chodziło, zdaje mi się, o uczulenie klas wyższych, średnich i jamników na potrzebę używania rzeczonej tkaniny.

 12. porcelanka said

  Prywatni krawcy cesarza stali się dostępni dla wszystkich i przerośli popularnością cesarza ;)

 13. Swojak said

  Telemachu, ja widzę te cudowne szaty w formie masy idiotycznych produktów, które „tkacze” w wyrafinowany sposób reklamują. Potem „władcy” (zwani dzisiaj celebrytami) nabywają te zabawki i wzbudzają zachwyt u tych co też chcieliby się poczuć tak wspaniale wyposażeni. Więc miliony nastolatek (w wieku od 10 do 110 lat) ślinią się marząc o zakupie nic nie wartej iluzji. No i kupują: nowe samochody, nowe szmaty, nowe domy, nowe religie, nowe hobby itd. A gówniarz, który podrósł już do 30 wiosen wołał, że to wszystko to iluzja, a prawdziwe jest tylko serce otwarte na innych i na Boga. Tłum rękami swoich wielebnych przedstawicieli skutecznie go uciszył wieszając na krzyżu.

 14. telemach said

  @Swojak: widzę to dokładnie tak samo.

 15. triarius said

  Bardzo celne! Wolny rynek jak w pysk strzelił.

  Pzdrwm

 16. mrowkodzik said

  dobre!

  i nie jestem jedynym, ktory uzyl taga nowe szaty cesarza ;]

 17. telemach said

  Używanie tagów nie jest objęte jeszcze prawem autorskim, ale pewnie jest to tylko kwestia czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: